Новий президент Грузії підписав низку «репресивних» законів
Джерело: Ехо Кавказу та Саломе Зурабішвілі
Після інавгурації 29 грудня новообраний президент Грузії Міхаїл Кавелашвілі підписав кілька законів, які опозиція називала “репресивними”. Ці законодавчі акти були ухвалені парламентом у прискореному режимі 13 грудня, однак попередній президент Саломе Зурабішвілі наклала на них вето, відмовившись визнавати легітимність парламенту.
Увечері 29 грудня всі сім законів були опубліковані на порталі Законодавчого вісника Грузії та набули чинності наступного дня.
Серед нововведень передбачено штрафи за закриття обличчя під час акцій, використання піротехніки та блокування доріг. За участь у мітингах із закритим обличчям або використання піротехнічних засобів порушників можуть оштрафувати на 2000 ларі (приблизно 30 000 грн). За перекриття доріг протестувальникам загрожує штраф у 1000 ларі (15 000 грн) і позбавлення водійських прав на рік.
Штрафи за повторні порушення або організацію перекриття доріг збільшено до 15 000 ларі (понад 224 000 грн). За несанкціоновані написи чи плакати, які “псують вигляд міста”, встановлено штрафи до 3000 ларі (понад 45 000 грн).
Зміни також торкнулися закону “Про поліцію”, що спрощують процедури працевлаштування співробітників у міністерстві внутрішніх справ. Правки до закону “Про державну службу” дозволяють легше звільняти держслужбовців, що, за словами правозахисників, може бути використано для політичних розправ.
У закон “Про державну охорону” внесено зміни, що позбавляють Зурабішвілі права на державну охорону. До Виборчого кодексу додано норми, які збільшують частку мажоритарного представництва в муніципалітетах.
Саломе Зурабішвілі назвала підписання цих законів початком “нової хвилі репресій” у країні. У мережі Х вона зазначила, що ухвалені акти обмежують свободу зібрань та сприяють політичним чисткам у державній службі.
Довідка. Кавелашвілі – колишній професійний футболіст. У минулому він грав за збірну Грузії, а також за клуби “Динамо” (Тбілісі), “Манчестер Сіті” та “Спартак-Аланія”. Завершивши спортивну кар’єру 2006 року, Кавелашвілі зайнявся політикою. 2022 року він залишив “Грузинську мрію” та заснував рух “Сила народу”, який згодом увійшов до парламентської більшості. Група здобула популярність завдяки антизахідній риториці та резонансному законопроекту про “іноагентів”.
- Опозиційна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі добровільно покинула президентський палац Орбеліані, вийшовши до учасників акції протесту, які зібралися під його стінами.
- Біля будівлі на проспекті Руставелі у Тбілісі зібралися протестувальники. Вони принесли із собою прапори із зображенням нового президента та написом “Вітаю, раб”, а також червоні картки — у минулому він був футболістом.
- 14 грудня у Грузії відбулись вибори президента. Голосування, вперше в історії Грузії, відбулось без волевиявлення народу, а членами виборчої колегії.
У Львові стартували підготовчі роботи до зведення першого крематорію на заході України. Комплекс вартістю 200 млн грн спроєктувала команда з Маріуполя, яка працює в Берліні. Місце освятив священник УГКЦ.
У Чернівцях правоохоронці затримали 16-річного хлопця, який займався розповсюдженням наркотиків. Під час обшуку у нього вилучили 20 згортків заборонених речовин.
Внаслідок удару українського дрону по автомобілю на трасі Донецьк-Горлівка загинув російский пропагандист, позаштатний кореспондент “Известий” Олександр Мартем’янов. Також отримав поранення пропагандист та кореспондент “РИА Новости” Максим Романенко.
У центрі Варшави водій, намагаючись припаркуватися, наїхав на українку, а потім вийшов з авто і вдарив її ногою в спину. Поліція порадила жінці не повідомляти про інцидент.
На Закарпатті правоохоронці викрили двох офтальмологів, які організували схему фіктивного оформлення інвалідності. Медики за 6 тисяч доларів обіцяли допомогти громадянам отримати групу інвалідності по зору.