Гренландія може здобути незалежність, але навряд чи стане частиною США – МЗС Данії

Джерело: Reuters

Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен заявив, що Гренландія може стати незалежною, але навряд чи стане частиною США.

“Ми повністю визнаємо, що Гренландія має власні амбіції. Якщо вони реалізуються, Гренландія стане незалежною, хоча навряд чи з амбіціями стати федеральним штатом у складі США”, – сказав Расмуссен.

За його словами, занепокоєння США щодо безпеки в Арктиці виправдане, адже активність Росії та Китаю в регіоні зросла.

“Не думаю, що у нас зовнішньополітична криза. Ми відкриті до діалогу з американцями про те, як ми можемо співпрацювати ще тісніше, щоб забезпечити реалізацію американських амбіцій”, – додав данський міністр.

Що передувало?

Обраний президент США Дональд Трамп висловлювався щодо можливості купівлі Гренландії, повернення контролю над Панамським каналом та приєднання Канади.

Його команда прокоментувала заяви. Основною причиною залишається прагнення Штатів зміцнити свій вплив. ЗМІ вже писали, що ідея щодо купівлі Гренландії може стати найбільшим територіальним придбанням США в історії.

Гренландія, Данія та Канада критично відреагували на заяви. Наприклад, прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде під час новорічної промови наголосив на прагненні досягти незалежності острова від Данії. Зі свого боку данська прем’єрка Метте Фредеріксен заявила, що не уявляє сценарію, за яким США візьмуть під контроль Гренландію.

Раніше Данія вирішила інвестувати щонайменше 1,5 мільярда доларів у зміцнення своєї оборонної присутності в Арктиці. Заява з’явилася через кілька годин після того, як новообраний президент США Дональд Трамп повторив свій заклик до придбання Гренландії, назвавши це “абсолютною необхідністю” для національної безпеки. Також країна змінила королівський герб, аби на ньому був помітніший символ Гренландії та Фарерських островів.

У Канаді ж виключили можливість приєднання до Сполучених Штатів. Прем’єр-міністр Джастін Трюдо наголосив на незалежності Канади та підтримці взаємовигідних відносин з сусідньою країною. На Різдво обраний президент США висловився щодо можливих переваг включення Канади до складу Сполучених Штатів, заявивши, що це дозволить істотно знизити податки.

Республіканець продовжив риторику щодо Канади, знову назвавши прем’єр-міністра Джастіна Трюдо “губернатором” та заявивши, що приєднання країни як 51-го штату знизило б податки для канадців на 60%.

  • Американський мільярдер та винахідник Ілон Маск прокоментував допис прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо про те, що Канада ніколи не стане частиною Сполучених Штатів. Мільярдер назвав Трюдо “дівчинкою”.

Раптова заява Росії про негайне великоднє перемир’я стала, на думку аналітиків, черговим свідченням цинізму Москви у питаннях миру. Тимчасове припинення бойових дій, оголошене у суботу главою РФ Володимиром Путіним, викликало численні сумніви щодо його щирості та практичного втілення.

Європейський Союз обережно відреагував на оголошене главою РФ Володимиром Путіним великоднє перемир’я в Україні тривалістю 30 годин, заявивши, що Москва може припинити війну в будь-який момент, якщо справді цього прагне.

Російські військовослужбовці мають намір розчистити переправу через річку Чорний Жеребець на Донеччині, використовуючи “режим припинення вогню”, попереджають аналітики DeepState з посиланням на дані 66 окремої механізованої бригади.

Два британські винищувачі Typhoon, дислоковані у Польщі, двічі перехопили російські літаки над Балтійським морем минулого тижня. Це були перші бойові вильоти в межах операції Chessman, яку Велика Британія виконує спільно зі Швецією для захисту східного флангу НАТО.

20 квітня президент Володимир Зеленський повідомив, що станом на 16:00, російські війська тільки збільшують кількість застосування важкого озброєння.  Посилаючись на доповідь Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, він зауважив, що від початку доби й до 16-ї години загалом відбулося 46 російських штурмових дій на різних напрямках і 901 обстріл, і з цієї кількості 448 — саме з важкого озброєння.