Трамп може вдатись до економічного і дипломатичного тиску на Данію щодо Гренландії – ЗМІ
Джерело: Reuters
За даними ЗМІ, майбутній президент США Дональд Трамп має серйозні наміри щодо острова Гренландія і може вдатись до тиску на Данію.
За даними трьох джерел, Трамп хоче, аби острів опинився під контролем США з кількох причин, зокрема для розширення сфери впливу Штатів у Західній півкулі та для зміцнення своєї спадщини.
Одне з джерел зауважило, що навряд чи Трамп задіє військову силу задля отримання Гренландії, однак він налаштований вдатись до інших методів, зокрема дипломатичного та економічного тиску на Данію.
“Справжня спадщина у тому, що ви розширили Сполучені Штати. Буквально за 70 років ми не додали жодного об’єкта нерухомості у портфель. Він багато говорить про це”, – зауважило джерело.
У 1959 році Аляска та Гаваї стали 49 та 50 штатами США. Це відбулось за президенства республіканця Дуайте Ейзенхауера.
Інше джерело, наближене до Трампа, повідомило, що бачило список пріоритетів зовнішньої політики США, складений соратниками майбутнього президента після його перемоги на виборах. Один з них – купівля Гренландії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Гренландію прибув син Трампа
Данія вже зреагувала на заяви Трампа, наголосивши, що острів не продається. Гренландія перебуває під контролем Данії сотні років. Там мешкає близько 57 тисяч осіб.
Ще кілька соратників Трампа – колишніх та чинних – які знайомі з його ідеями, заявили, що він зацікавлений у територіальній експансії, аби створити потужну спадщину, яка згадуватиметься поколіннями.
Трамп вже публічно заявив про плани щодо не тільки Гренландії, а й щодо Панамського каналу та Канади.
“Кожне рішення президента Трампа відповідає найкращим інтересам США та американського народу. Ось чому президент Трамп привернув уваги до законних проблем нацбезпеки та економіки щодо Канади, Гренландії та Панами”, – сказала речниця Трампа Керолайн Ліввіт.
Гренландія має цінні запаси нафти, газу та корисних копалин і розташована неподалік арктичних суднохідних шляхів. Останніми роками інтереси США у цьому районі стали актуальнішими, оскільки Росія та Китай намагаються розшити свій вплив в арктичному регіоні.
Гренландія також має стратегічну важливість для Штатів та їхньої системи раннього попередження про балістичні ракети, оскільки найкоротший шлях з Європи до Північної Америки пролягає саме через арктичний острів. Тут розташована найпівнічніша військова база США.
Невідомо, яким чином Трамп прагне купити Гренландію. Соратники майбутнього президента неофіційно обговорювали ймовірність підписання з Гренландією Угоди про вільну асоціацію (COFA), якщо острів стане повністю незалежним від Данії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прем’єр Гренландії хоче досягти незалежності острова від Данії
США підписали COFA з трьома острівними країнами Тихого океану. Ця угода передбачає високий ступінь економічної інтеграції між Штатами та країною, яка продовжує залишатись незалежною. Однак невідомо, чи знає Трамп про ці обговорення.
Колишній радник Трампа з нацбезпеки у 2017-2021 роках сказав, що Трамп вперше висловив ідею про купівлю Гренландії у 2017 році, а у 2019 році почав більше говорити про це.
Після цього він провів серію зустрічей з радниками, які ділились варіантами посилення впливу США на острів. Коли про його наміри почали писати у ЗМІ, Данія публічно дала відсіч Трампу. Відтоді його адміністрація не вживала заходів щодо придбання острова.
У минулому США вже намагалися придбати Гренландію у Данії. Данія тихо відхилила таємну пропозицію адміністрації президента Гаррі Трумена придбати його за 100 000 000 доларів у 1946 році.
- Данія планує інвестувати щонайменше 1,5 мільярда доларів у зміцнення своєї оборонної присутності в Арктиці. Заява з’явилася через кілька годин після того, як новообраний президент США Дональд Трамп повторив свій заклик до придбання Гренландії.
- Новообраний президент США Дональд Трамп відмовився взяти на себе зобов’язання не використовувати американських військових для отримання контролю над Панамським каналом і Гренландією.
- Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що Європейський Союз не дозволить жодній державі атакувати його суверенні кордони. Заяву стала відповіддю на коментарі обраного президента США Дональда Трампа щодо можливості контролю над Гренландією.
- Король Данії Фредерік змінив королівський герб, щоб на ньому був помітніший символ Гренландії та Фарерських островів.
- Прем’єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що не уявляє сценарію, за якого США могли б взяти під контроль Гренландію.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.
Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.