Солодкі напої і оброблене м‘ясо: експерти розповіли, які продукти варто виключити з раціону

Джерело: Health

Не всі ультраоброблені продукти шкідливі для здоров’я. Експерти пояснили, які продукти варто додати до раціону, а від яких краще відмовитися в 2025 році.

За словами фахівців, ультраоброблені продукти, які містять велику кількість доданих інгредієнтів, таких як цукор, жир та штучні барвники або консерванти для підсилення смаку й продовження терміну придатності, охоплюють широкий спектр продуктів, від хот-догів до солоних закусок та цільнозернового хліба. І не всі вони однаково шкідливі здоров’ю.

Багато ультраоброблених продуктів насправді містять цінні поживні речовини, зазначила наукова співробітниця Школи громадської охорони здоров’я імені Блумберга при Університеті Джонса Хопкінса, дієтологиня Валері Салліван.

“Тому є сумніви щодо того, щоб давати спільні рекомендації проти споживання всіх ультраоброблених продуктів”, – наголосила вона.

Водночас є докази того, що певні ультраоброблені продукти сприяють погіршенню здоров’я. Експерти пояснили, які продукти варто виключити з раціону в новому році.

Оброблене м’ясо

“Я б безперечно почав з обробленого м’яса, яке незмінно пов’язують із основними причинами смерті”, — сказав доктор наук Міньянг Сон, доцент кафедри клінічної епідеміології та харчування в Гарвардській школі громадської охорони здоров’я ім. Т. Х. Чана.

Незважаючи на вміст білка (і, в деяких випадках, заліза), це м’ясо має серйозні недоліки з точки зору харчування, такі як високий вміст натрію і насичених жирів, йдеться в матеріалі.

Зокрема, результати дослідження, проведеного у вересні 2024 року і в якому взяли участь понад 200 000 людей у США, засвідчили, що оброблене м’ясо належить до списку продуктів, які викликають серцево-судинні захворювання.

Оброблене м’ясо, таке як бекон, ковбаса, сосиски, шинка та м’ясні закуски, також вважаються канцерогенами Міжнародним агентством з вивчення раку.

“Найбільш корисні альтернативи включають запечену або приготовлену на грилі птицю (наприклад, курку чи індичку), рибу та пісне червоне м’ясо. Наприклад, замість сендвічів з готовою м’ясною нарізкою використовуйте смажену курку або консервований тунець”, – порадила Салліван.

Водночас він поділився секретом, як зменшити кількість обробленого м’яса в раціоні. Відтак фахівець радить використовувати лише невелику кількість такого м’яса, щоб надати смаку, а не робити його головною стравою. Наприклад, можна використовувати крихти бекону, щоб притрусити салат чи запечену картоплю, а не накладати цілі шматки на сендвіч.

Солодкі напої

Експерти давно закликають відмовитись від солодких напоїв, серед яких – газовані напої, солодкий чай, енергетичні напої та фруктові коктейлі. Як зазначається, вони викликають низку проблем зі здоров’ям, зокрема, ожиріння, діабет, порушення обміну речовин та інші.

До того ж у вересневому дослідженні ці напої також були названі одними з найгірших для здоров’я серцево-судинної системи.

“Хоча дієтичні напої здаються привабливою альтернативою, оскільки вони замінюють цукор некалорійними підсолоджувачами, вони самі по собі пов’язані з проблемами зі здоров’ям”, – зазначила Салліван.

Натомість вона рекомендує пити воду. Якщо звичайна вода вам не смакує, спробуйте додати до неї фрукти або трави чи оберіть газовану воду з натуральними ароматизаторами.

“Ще один чудовий варіант – несолодкий чай, гарячий або холодний”, – додала дієтологиня.

Смажені продукти

За словами Салліван, смажені продукти з додаванням жирів та солі (а іноді й штучних ароматизаторів та консервантів) не принесуть вашому організму жодної користі.

“Процес смаження у фритюрі створює потенційно канцерогенні речовини”, – сказала Салліван.

У зв’язку з цим, експертка прадила уникати смажених продуктів, зокрема, картоплю фрі, пакетовані чіпси, пончики та м’ясні чи рибні нагетси.

“Смажені продукти калорійні та бідні на поживні речовини, тобто вони додають багато калорій у раціон, не забезпечуючи його корисними речовинами”, — пояснила Саліван.

У Москві Другий Західний окружний військовий суд незаконно виніс вироки семи українським військовополоненим. Їх засудили до ув’язнення строком від 15 до 16 років, звинувативши в участі у наступальних діях Збройних сил України на території Курської області.

Республіканці в Палаті представників США просувають законопроєкт, який дозволить новообраному президенту Дональду Трампу розпочати переговори з Данією про купівлю Гренландії.

Фінська влада заявила, що нафтовий танкер Eagle S, підозрюваний у пошкодженні енергетичних та телекомунікаційних кабелів у Балтійському морі, міг готуватися до нових диверсій. На момент затримання судно становило загрозу для інших кабелів і газопроводів.

Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що майбутній президент США Дональд Трамп та його команда визнають “реалії” ситуації в Україні.

Працівники Державного бюро розслідувань (ДБР) повідомили про підозру колишньому директору одного з департаментів Міністерства оборони України та двом керівникам державного підприємства за постачання на фронт бракованих великокаліберних кулеметів.