Частина указів Трампа можуть бути недосяжними на практиці – WP

Джерело: The Washington Post

Укази Дональда Трампа постають перед юридичними проблемами та протидією. Багато з них можуть перевищувати межі президентських повноважень і їх можуть заблокувати в судах чи законодавчих органах.

Одним із найбільш суперечливих є намір скасувати громадянство дітей нелегальних мігрантів, що народились в США. Це, зокрема, суперечить конституції країни. Крім того, Трамп почав згортати програми різноманітності та інклюзивності, планує стягнути війська на південний кордон США, перейменувати Мексиканську затоку на Американську тощо.

Виконавчі укази включають деякі речі, які, на думку вчених і юристів, можуть бути недосяжними і можуть роками розглядатися в судах або законодавчих органах. Проблема полягає в тому, що адміністрація Трампа заклала лише незначну частину своєї правової бази.

“Це свого роду кампанія, спрямована на те, щоб викликати шок і трепет. Шок і трепет — це послання його критикам і, найголовніше, його виборцям, його прихильникам, що він повернувся, і що він намагатиметься виконати свої передвиборчі обіцянки, і він збирається робити це агресивно”, – сказав Метью Даллек, політичний історик з Університету Джорджа Вашингтона.

Трамп використав право видавати укази, щоб продемонструвати свої зусилля та швидко показати, ніби він виконав свої обіцянки. Це створило відчуття прогресу серед його прихильників і підвищило політичний тиск на опонентів, якщо ті спробують скасувати дії, які він обіцяв своїм виборцям.

Щодо деяких ініціатив Трампа вже подали позови. Так, три судові позови порушили юридичні питання щодо призначення Ілона Маска на посаду голови неурядового комітету “Департамент урядової ефективності” (DOGE). Позивачі стверджують, що група DOGE порушує закони про прозорість діяльності.

Трамп доручив Маску очолити DOGE у визначенні потенційних скорочень витрат та урядових нормативних актів, які можна було б спростити. Група найняла десятки співробітників і працює в тандемі з адміністрацією, часто спілкуючись через зашифрований додаток для обміну повідомленнями Signal.

В одному з позовів йдеться, що група DOGE порушує закон 50-річної давнини — Закон про федеральні консультативні комітети (FACA), який вимагає дотримуватися конкретних правил щодо розкриття інформації, найму на роботу та інших практик.

“DOGE не звільняється від вимог FACA. Всі засідання DOGE, в тому числі ті, що проводяться за допомогою електронних засобів, повинні бути відкритими для громадськості”, – йдеться в позові.

Також неясно, чи зможуть зусилля Трампа, спрямовані на скасування громадянства за правом народження, витримати юридичні виклики разом з іншими зусиллями, пов’язаними з імміграцією.

У розмові з журналістами перед інавгурацією Трампа його помічники не надали детальної інформації про те, як нова політика президента впишеться в мережу чинних законів і міжнародних договорів, а також у поточні судові процеси.

Триває 1064-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 823 тисячі осіб.

22 січня відзначають День святкування Життя. Церква сьогодні згадує апостола Тимофія.

За даними синоптиків у середу, 22 січня, у більшості областей пройдуть опади.

Єврокомісія заявила про посилення реагування на “мову ворожнечі” на цифрових платформах та має намір докласти всіх зусиль, щоб історія з анулюванням результатів президентських виборів у Румунії через цифрові втручання не повторилась під час наступних волевиявлень.

На Волині працівники ДБР у взаємодії з СБУ викрили помічника лісничого та двох інженерів лісового господарства, які під виглядом сухостою та пошкоджених дерев планували зрубати ділову деревину вищого класу.