Детектив НАБУ, що розслідував розкрадання на закупівлях БпЛА, пояснив чому звільнився

Джерело: hromadske

Детектив Національного антикорупційного бюро України Андрій Денисюк, який займався розслідуванням зловживань у закупівлях дронів, звільнився. Він розіслав колегам лист, в якому пояснив причини свого звільнення.

Моєю основою претензією є груба безвідповідальність із непрофесійністю (або ж взагалі недобросовісним умислом) проявлена у небажанні проводити розслідування по зловживаннях у закупівлях дронів, а також відсутність прозорої і зрозумілої комунікації в таких рішеннях із визначенням персональної відповідальності.

Денисюк описав, як під час розслідування у 2023 році були виявлені факти корупції в закупівлях дронів.

Під час розслідування корупції при закупівлі в сфері ІТ в Держспецзвʼязку (одні з основних в програмі “Армія дронів”, які освоюють десятки млрд щороку) в квітні 2023 року ми виявили кричущі факти корупції при закупівлі дронів з фактажем на рівні голови служби (переписки, дійові особи, відкати, готівка та інше). Цих фактів все ж було недостатньо для повної картини та підозри.

Він розумів, що його підрозділ не зможе  самотужки розслідувати і справу у сфері ІТ, і щодо дронів.

Денисюк передав матеріали щодо закупівель БпЛА іншому відділу, але дії колег не виправдали очікувань: розслідування не велося, а дії зводились до “підсвічування” злочинів без реальних кроків для їх фіксації.

Потім цих же колег, незрозуміло за які “заслуги”, підвищують по посадах, забезпечуючи стрімкий кар’єрний ріст і можливості масштабуватися.

Колишній детектив НАБУ розповів, що у листопаді 2023 його підрозділу вдалось довести справу до підозри керівництву Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ), яке в цей же день звільнили всупереч процедурам.

Водночас результатом роботи іншого підрозділу по дронах за майже 6 місяців була перевірка та лист на 3 аркуші, де вони повідомляли потенційно причетних до схеми чиновників про виявлену завищену ціну на один із дронів. Без жодних оперативно-розшукових справ чи кримінальних проваджень.

Як наслідок підозри керівництву ДССЗЗІ та несамовитого переляку корумпантів, які побачили, що не все під контролем в цьому органі та куруючому міністерстві, тільки по одному виробнику дронів (по якому написали лист на 3 аркуші) зменшено ціни на дрони вдвічі, а загальна сума економії при перегляді контрактів по цьому ж виробнику —  понад 2,5 млрд грн. Масштаби приблизного розкрадання думаю зрозумілі.

Денисюк також зазначив, що в процесі розслідування з’явилися сумніви в доброчесності керівництва і процесів та рішень по дронах. Тому детектив вирішив написати заяву на проведення службового розслідування. Зрештою, воно не виявило суттєвих порушень.

Нам говорять ловити “велику рибу”. Але коли ця риба та інші потенційні “великі риби” вже на крючку, і ми просимо допомогти її “тягнути”, починають відбуватися дивні речі, на кшталт тих, що я описав вище. І ці речі не мають логічних і вичерпних пояснень. То чи потрібна тоді вам ця “велика риба”?

Денисюк каже, що зараз більшість наших розслідувань по дронах мають проблематику якісного доведення. Керівництво бюро каже, що це пріоритет №1, а займається цими провадженнями “аж 1,5 людини”.

Я не сприймаю себе як жертву системи, однак прийняв рішення ставати сильнішим і розвиватися поза системою. Я не маю ненависті відносно жодних дійових осіб цього процесу. Скоріше розчарування і відразу. До того лицемірства, яке культивується у бюро.

Нагадаємо, розслідування hromadske виявило, що у 2023 році держава, ймовірно, переплатила 593 млн грн у закупівлі дронів Autel EVO MAX 4T для ЗСУ через проєкт “Армія дронів”.

У Збройних силах України заперечили раніше поширену інформацію нардепкою Мар’яною Безуглою про те, що українське військове керівництво отримує так звані “мільйонні премії”.

Нині Україна завершує підготовку реформи для залучення у військо молоді віком від 18 до 25 років, заявив заступник керівника Офісу Президента, полковник Павло Палиса.

Сполучені Штати Америки створюють для Збройних Сил України нову ракето-бомбу в межах програми ERAM. Хоча більшість деталей програми засекречені, відомо, що дальність дії зброї становитиме 463 км.

У США Федеральний суддя Джон Когенхауер, призначений ще за президентства Рональда Рейгана, назвав указ президента Дональда Трампа про скасування права на громадянство за народження “явно неконституційним” та видав тимчасовий наказ про блокування.

Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.