Представники “Департаменту ефективності уряду” (DOGE), створеного за участі Ілона Маска, отримали доступ до конфіденційної платіжної системи Міністерства фінансів США. Структура контролює потік понад 6 трильйонів доларів щорічно.
Рішення надати доступ ухвалив міністр фінансів Скотт Бессент. Доступ отримала команда під керівництвом Тома Краузе, виконавчого директора Кремнієвої долини, який співпрацює з DOGE.
До цього виконуючий обов’язки міністра Девід Лебрик пропрацював у відомстві 35 років і пережив 11 міністрів. Утім чиновник відмовився надати доступ, після чого його відправили в адміністративну відпустку. Пізніше він оголосив про свою відставку.
“Лебрік працював у Мінфіні 35 років, пережив 11 міністрів, був в.о. директора Монетного двору, очолював Бюро фіскальної служби – і все це без політики. Його завданням було одне: щоб гроші доходили туди, куди треба. Типу нашого казначейства. А це 1,3 млрд виплат на рік: пенсії, зарплати військових, контракти, соцвиплати”, — написав Железняк.
Платіжні системи Мінфіну США забезпечують виплати соціального страхування, медичної допомоги, зарплати держслужбовцям, контракти з урядовими підрядниками та податкові повернення. Досі їхнім управлінням займалася лише невелика група кар’єрних чиновників, а доступ політично призначених осіб до таких систем вважається винятковим випадком.
The New York Times першою повідомила про рішення щодо надання доступу. У Конгресі США воно викликало критику, зокрема сенатор-демократ Рон Вайден заявив, що будь-яке політично мотивоване втручання в платіжні системи Мінфіну “може завдати серйозної шкоди країні та економіці”.
“Відверто кажучи, ці платіжні системи просто не можуть вийти з ладу, і будь-яке політично мотивоване втручання в них загрожує серйозною шкодою нашій країні та економіці”, — сказав сенатор Рон Вайден (штат Орегон) у листі до Бессента. “Я не можу придумати жодної вагомої причини, чому політичні діячі, які продемонстрували відверту зневагу до закону, потребуватимуть доступу до цих чутливих, критично важливих систем”.