ЄС планує «відлов» танкерів російського тіньового флоту у Балтійському морі
![](https://bukvy.org/wp-content/uploads/2025/02/12735173-scaled.jpg)
Джерело: The Moscow Times з посиланням на Politico
Потоки російської нафти, що течуть уздовж європейських берегів на старих, проржавілих танкерах, а також почастішання випадків пошкодження кабелів і трубопроводів на дні Балтійського моря переповнили чашу терпіння країн Євросоюзу. Вони розробляють план, який дозволить примусово зупиняти такі судна під приводом боротьби з екологічними порушеннями або піратством.
Європейські країни ведуть переговори щодо масштабних заходів з огляду та арешту танкерів, що перевозять російську нафту через Балтійське море, розповіли двоє дипломатів ЄС та урядові посадовці. За їхніми словами, також розробляються нові закони, які нададуть цим заходам юридичну силу. Розглядувані пропозиції включають використання норм міжнародного права для затримання суден.
Однак можливості в цьому обмежені, оскільки свобода судноплавства гарантується ООН та міжнародними угодами. Водночас країни ЄС можуть діяти самостійно або в координації між собою, запроваджуючи національні вимоги, що дозволять їм зупиняти підозрілі судна навіть за межами своїх територіальних вод.
Хоча такими заходами “неможливо” зупинити всі танкери тіньового флоту, у цьому і “немає потреби”, пояснив один із посадовців: “Навіть якщо ми зможемо просто уповільнити рух суден, це завдасть шкоди Росії. Кожен день має значення, враховуючи стан російської економіки… усе має значення”.
За словами джерел, розглядаються три основні варіанти дій:
- затримання суден, які можуть завдати шкоди довкіллю, наприклад, у разі розливу нафти;
- використання законів про піратство для арешту суден, що загрожують критично важливій підводній інфраструктурі;
- прийняття нових національних законів, якщо міжнародне право не спрацює. Вони можуть містити вимогу, щоб танкери в Балтійському морі використовували лише страхові компанії з певного списку. Це дозволить країнам на кшталт Естонії та Фінляндії затримувати судна, застраховані в інших компаніях.
У будь-якому разі країни проситимуть Єврокомісію координувати їхні зусилля.
ЄС давно занепокоєний ймовірністю екологічної катастрофи через активне використання Росією танкерів, які експлуатуються понад 15 років.
Це міна уповільненої дії. Ризик розливів і витоків нафти просто зашкалює, – заявив провідний спеціаліст із Європи та Росії й експерт із тіньового флоту Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) Айзек Леві. – Окрім екологічної шкоди, що частково буде незворотною, це величезний удар для прибережних країн, яким доведеться покривати витрати на очищення.
Розслідування та некомерційної журналістської групи SourceMaterial виявило щонайменше дев’ять випадків, коли танкери з російською нафтою залишали за собою нафтові плями завдовжки десятки кілометрів.
Крім того, минулі місяці ознаменувалися низкою аварій – поки що лише біля російських берегів. Розлив мазуту з двох танкерів, яким уже близько 50 років, спричинив найбільшу екологічну катастрофу в Чорному морі. Днями біля берегів Сахаліну сів на мілину китайський корабель із мазутом та вугіллям, і місцева влада бачить загрозу екологічного лиха. У балтійському порту Усть-Луга вибух у машинному відділенні танкера призвів до того, що судно також сіло на мілину. Тоді як в Ленінградській області танкер із 130 000 тонн мазуту сів на мілину після вибуху на борту.
ЄС уже запровадив санкції проти 74 танкерів тіньового флоту. Однак реалізувати нові плани буде складно, зауважують експерти та фахівці з морського права. Росія та країни, під чиїми прапорами ходять судна з її нафтою, можуть оскаржити нові заходи в судах. Посилення контролю також може призвести до ескалації відносин із Росією, яка може почати супроводжувати танкери військовими кораблями, вважає професор Копенгагенського університету Крістіан Бюґер. Крім того, великомасштабні операції з арешту суден обійдуться в “мільйони”.
За словами джерел, країни Північної Європи та Балтії окремо обговорюють, як вони можуть законно затримувати судна, пов’язані з Росією.
У територіальних водах (12 морських миль або 22 км від берега) держава має більше прав для затримання суден, зокрема з міркувань екології та безпеки, зазначає Шон Прайбіл — партнер юридичної фірми Holland & Knight, що спеціалізується на міжнародному морському праві. За межами цієї зони повноваження значно обмежені, хоча в деяких випадках країни можуть діяти, якщо бачать загрозу природним ресурсам у своїй винятковій економічній зоні (200 морських миль або 370,4 км).
Країни Балтії розглядають саме цей варіант – розширення прав у винятковій економічній зоні, що дозволить їм діяти спільно та в координації з Брюсселем. Наприклад, Литва вивчає можливість ухвалення нових законів, які нададуть владі більше повноважень для огляду суден, що стоять на якорі, навіть якщо вони перебувають за межами територіальних вод країни.
Ми бачимо, що можемо вжити додаткових заходів. І вони виправдані, якщо ми захищаємо нашу національну безпеку та власність. Судна, що перебувають під санкціями, не повинні безперешкодно ходити морем, – заявила міністерка оборони Литви Довіле Шакалене.
Зауважимо, російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі, мовиться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
У заяві зазначено, що діяльність цього флоту збільшує ризики, пов’язані зі скинутими в море хімічними речовинами, і сприяє фінансуванню війни Росії проти України. Лідери також наголосили, що ця практика підриває цілісність критичної підводної інфраструктури.
Країни НАТО мають намір вживати заходів для усунення загроз. У документі зазначається, що держави залишають за собою право діяти відповідно до міжнародного права щодо суден, які підозрюються в обході санкцій або створюють небезпеку для інфраструктури, навколишнього середовища та безпеки.
Для протидії таким суднам планується посилення нагляду, включаючи перевірку страхових даних, впровадження інструментів відстеження та розширення санкцій. Лідери закликали до тіснішої співпраці між ЄС та НАТО для розв’язання цієї проблеми.
У заяві наголошується на важливості спільних дій для захисту підводної інфраструктури, яка має критичне значення для регіону. Також йдеться про координацію та активізацію співпраці для забезпечення безпеки всього Альянсу.
Читайте також: У «тіньовий флот» Росії входить 230 танкерів із США та ЄС
- Частині тіньового російського нафтового флоту доведеться змінити прапор, під яким вони плавають, через санкції США та Великої Британії.
- Шість російських нафтових танкерів, які все ще перебувають на етапі будівництва на суднобудівному заводі “Звезда”, потрапили під санкції США, запроваджені минулого тижня.
- Російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі. Про це йдеться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
- Китай закриває ключові нафтові порти на сході країни для танкерів, що перебувають у санкційних списках США.
Десантники 82-ї окремої десантно-штурмової Буковинської бригади ДШВ ЗСУ успішно здійснили наступальні дії на одному з напрямків у Курській області РФ.
Республіканець Еддісон Ґрейвз “Джо” Вілсон-старший має намір внести на розгляд закон про новий ленд-ліз для України, який дозволить Дональду Трампу надавати потрібне озброєння.
Донька спецпредставника Дональда Трампа по Україні Кіта Келлога Меган Моббс від початку повномасштабного вторгнення РФ очолює фонд RT Weatherman Foundation, котрий надає Києву невійськову допомогу.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 10 лютого. Загалом, від початку цієї доби відбулося 127 бойових зіткнень.
10 лютого міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що проти жінки, котра прославляла російського лідера Володимира Путіна й образливо висловлювалася про Україну, відкрили кримінальне провадження.