«Хочете громадянську війну?»: Як РФ просуває пропаганду для кожного українця у соцмережах
Джерело: texty.org
У соцмережах публікують тисячі роликів з “народними експертами”, які критикують владу, мобілізацію, намагаються викликати емоції серед різних категорій українців, та лякають громадянською війною, тим самим просуваючи російські наративи.
Типажі всіх, хто публікує так ролики, фактично на будь-який смак. Це і “звичайні хлопці”, і “спортсмени”, і “мешканці сіл”, і “підприємці”, і “втомлені військові”, і “щирі патріоти”, і “журналісти”, та багато інших.
У більшості випадків вони схожі на живих осіб, але є й такі ролики, які дуже схожі на згенеровані ШІ. Серед них – темноволоса жінка в окулярах, яка з нецензурною лайкою критикує владу, ТЦК, Захід, але не РФ та її армії.
Найпопулярніша тема серед “експертів” – критика мобілізації. У подібних відео вони розповідають “реальні історії” про порушення працівниками ТЦК (так звана “бусифікація”, побиття, мобілізація тих, хто має бронь тощо).
Водночас чи не у кожному такому відео є і додаткові тези, які російські пропагандисти розповсюджують з 2014 року. При цьому зараз вони адаптували їх до подій повномасштабної війни.
До прикладу, військовозобов’язаним та їхнім рідним записують розповіді про жорстокість ТЦК, ветеранам російсько-української війни про те, що вони нікому не потрібні і що немає за кого воювати.
Пенсіонерам наголошують, що влада залишила їх помирати, селянам – що їх вивезуть з рідної землі, замінивши мігрантами.
Є відео, націлені і на волонтерів. У таких “експерти” твердять, що донати українців та допомогу Заходу розкрадає влада.
Працівників ТЦК намагаються запевнити, що влада втече, а їх залишить на “народний суд”.
Є такі ролики, які торкаються політичних тем. Зокрема в одних прихильники п’ятого президента Петра Порошенка розповідають про недоліки чинної влади, тоді як прихильники чинної влади звинувачують колишню.
“Червоною ниткою” крізь усі ці ролики проходять кілька основних тез:
- українська влада знищує народ, щоб звільнити землю від українців
- Україна занепадає, є загроза громадянської війни, військові ось-ось повернуть зброю проти влади
- будуть вибори, на яких владу негайно треба змінювати на таку, що хоче миру
- в Україні немає майбутнього, немає за що триматися, немає кого захищати
- Захід хоче захопити Україну і поділити ресурси. Діти і внуки українців платитимуть рабською працею за теперішню допомогу Заходу
У подібних роликах мобілізації відкрито називають “геноцидом”, Україну – “концтабором” або “гулагом”, українців – “рабами”, а владу “геноцидниками”.
Зазвичай такі ролики публікують у тік тоці, але потім розповсюджують іншими соцмережами через фейкові сторінки.
До прикладу, на сторінку групи з назвою “Апельсин” у фейсбуці скинули відео з обговорення вбивства працівника ТЦК. Опублікував його у групі анонімний користувач Миколай Хомич, у якого пустий профіль, а на аватарці – тризуб та стяг.
На відео молодик в агресивній формі розповідаю, що у вбивстві, та в інших злочинах проти ТЦК винна влада.
““Вітаю, вітаю! Чули новину? За Харків? Що в Харкові з гранатомета підірвали ТЦК! У Рівному підірвали ТЦК! У Павлограді підірвали ТЦК!”, – каже чоловік на відео.
Та насправді жодних подій у Харкові не було. ТЦК у Харкові обстрілювали ще у 2014 році.
“А це все чого? Це все за їхній проізвол, шо вони роблять! Вам шо, мало війни з Росією? Ви хочете, щоб у країні почалася громадянська війна чи шо?” — додав він наприкінці.
Вадим Кирпиченко, журналіст, редактор місцевого видання, колишній військовослужбовець, адмін фейсбук-групи “Апельсин”, видалив коментар із лінком на згадане вище відео приблизно через годину після публікації.
За його словами, більшість подібних публікацій роблять користувачі з пустими чи закритими сторінками. Він додав, що у міру можливостей подібні коментарі та публікації видаляють.
“Ми помітили, що коли з’являється подібна тема, то в групу одразу починають додаватися десятки нових користувачів із різних міст, серед них багато анонімних і новостворених профілів. Тому ми обмежуємо право коментувати для новоприбулих”.
За його словами, аноніми, які хейтять мобілізацію ТЦК, часто мають патріотичні аватарки, але просувають проросійську риторику.
“Ми проаналізували, що багато користувачів у групі, які пишуть коментарі проти мобілізації, використовують також слова “майдан”, “каструлі”, “намайданили”, “Америка керує нами” тощо”.
Це – традиційні тези російської пропаганди.
Кирпиченко додав, що місцевих мешканців, які виступають проти мобілізації, у групі дуже мало, і вони зазвичай не пишуть коментарів, бо бояться бути притягнутими до відповідальності. При цьому вони ставлять “вподобайки” під анонімними публікаціями.
Один з таких фейсбук-ботів, найімовірніше, Микола Відлига, на профіль якого підписано понад 59 тисяч осіб. Сам він слугує архівом для таких роликів. Саме звідси інший анонім і приніс своє відео про “вибухи в ТЦК” у місцеву спільноту “Апельсин”.
Щодня у профілі Відлиги публікують десятки відео з тисячами прихованих поширень, зокрема й у найбільших українських групах у фейсбуці. Аналогічний контент поширюється в тіктоці й телеграм-каналі, які зазначені в шапці профілю.
Значна частина контенту присвячена мобілізації та діям працівників ТЦК, яких автори роликів зневажливо називають “тецекашниками”, хоча є й інші теми.
Деякі автори говорять на камеру розкуто, природно, суржиком, вживаючи звороти на зразок “та ви подивіться, шо це робиться”, “дивіться, тут таке діло”, “друзі, я вам от що скажу”, “даже не знаю, як це коментірувать” тощо. Деякі говорять скуто і водять очима, наче читають з екрана.
Але навіть попри невимушене виконання та імпровізацію, відчувається, що всі тексти ретельно виписані: грамотна суміш реальних фактів і вигадок, тез і цифр (іноді вони дублюються на екрані), трактувань і емоцій.
Є дуже багато емоційних фраз: “Вони там шо, їб*нулися?”, “Вони хочуть громадянську війну?”, “Куди ми катимся?”, “Шо ви робите, тварі?”, “За кого воювати?”, “Що робиться зараз, ви бачите?”, “Ви вже самі понімаєте, до чого воно все йде” тощо.
Кожен з авторів продукує сотні подібних роликів, коментуючи все підряд у стилі, що відповідає обраному амплуа.
Наприклад, чоловік із хрестиком на шиї (“худий філософ”) з втомленою інтонацією розповідає про те, що “Ілон Маск хоче знищити українців, бо вони здатні на кращі винаходи, ніж він”, і ще багато подібних теорій. В іншому ролику — про те, що “USAID виділило п’ять мільярдів доларів, щоб зробити Майдан в Україні”.
Інший “експерт” стверджує, що USAID платило українським медіа за те, щоб вони замовчували тему “свавілля ТЦК” і допомагали владі знищувати українців.
У підсумку, у таких відеороликах є “погані новини” для майже кожного українця, адже автори б’ють по найболючіших точках, пропонують свої висновки і трактування. Це класичні методи російської пропаганди в Україні впродовж десяти років.
Фейсбуком в Україні користується близько 14 мільйонів українців (за даними компанії Meta на квітень 2024 року), це 37% населення. Більшість користувачів у цій соцмережі — люди старшого віку, серед яких багато пенсіонерів. Тобто це значна частина виборців, далеко не всі з них можуть розпізнати маніпуляції і пропаганду в таких “одкровеннях простих людей”.
- Проросійська пропагандистка, колишня українська телеведуча Діана Панченко розкритикувала діяльність USAID, закликавши американського мільярдера Ілона Маска зупинити фінансування пса Патрона.
Серферу Алессандро “Ало” Слєбіру, мешканцю Санта-Крус (штат Каліфорнія, США), вдалося піймати рекордну 32-метрову хвилю в місці для серфінгу Mavericks біля затоки Half Moon Bay.
Спецпредставник президента Дональда Трампа на Близькому Сході залишає Росію спільно із Марком Фогелем – американським вчителем, якого США визнали “неправомірно ув’язненим”. Про це у вівторок заявив радник з національної безпеки Майк Волц.
У США 9 лютого пройшла фінальна гра сезону в професійному американському футболі (НФЛ), відома як Супербоул, під час якої показали тизер-трейлер майбутньої спортивної драми “Формула-1”.
11 лютого у Міноборони повідомили про початок проєкту “Контракт 18-24” – добровільну ініціативу для українців вікової категорії 18-24 роки, котра готова приєднатися до Сил оборони на один рік.
Заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник під час робочої зустрічі з уповноваженим з питань захисту української мови Тарасом Кремінем заявив, що держава має сприяти всебічному поширенню української мови в міжособистісному спілкуванні військовослужбовців.