У Кремлі покликали Трампа на парад 9 травня
Джерело: The Moscow Times
В Росії “будуть раді вітати” президента США Дональда Трампа на святкуванні 9 травня, якщо він вирішить приїхати, заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
За його словами, присутність лідерів “великих держав” акцентує важливість цієї дати, особливо в умовах “конфліктного потенціалу та тих викликів, які зараз переживає весь світ”.
Це день, який символізує перемогу над фашизмом. І ця тема, на жаль, актуальна зараз як ніколи. І тому, якщо будуть країни, а тим більше великі країни, які вирішать поділитися з нами радістю цієї перемоги та значення цього дня, то, звичайно ж, ми, і особливо президент Путін, будемо раді вітати їх у Москві, — сказав Пєсков.
Він також нагадав, що Трамп і Путін вже обмінялися запрошеннями для візитів один до одного, а коли вони вирішать ними скористатися, “показуватиме динаміка розвитку подій”. У четвер західні та українські високопосадовці повідомили Financial Times, що Трамп і Путін можуть укласти угоду про припинення вогню в Україні саме до 9 травня. Іншою можливою датою називали 20 квітня — тоді відзначатиметься Великдень.
Колишня глава МЗС Австрії Карін Кнайсль, на весіллі якої був присутній Путін, і котра переїхала до РФ, заявила, що “буде більш ніж символічно”, якщо Трамп приїде до Москви саме 9 травня. Уже відомо, що у святкуванні візьме участь прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який домовився з Путіним про постачання газу після припинення транзиту через Україну. Також до Москви цього дня збираються президент Сербії Александр Вучич і президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва. Крім того, вперше за десять років запрошення відвідати парад прийняв глава Китаю Сі Цзіньпін.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році жоден іноземний лідер не приїхав до Москви на святкування Дня Перемоги. У 2023 році Путіну вдалося зібрати сім глав пострадянських держав: Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану. Вони ж — за винятком прем’єра Вірменії Нікола Пашиняна — були присутні на параді в 2024 році. Тоді до них приєдналися президент Гвінеї-Бісау Сісоку Ембало, президент Куби Мішель Діас-Канель Бермудес і президент Лаосу Тхонглун Сісуліт.
- Мирний план президента США Дональда Трампа щодо врегулювання війни між Росією та Україною, який передбачає поступки з боку Києва, викликав обурення та недовіру в Європі. Згідно з цим планом, Україна мала б поступитися частиною своїх територій на користь Росії, що зустріло різку критику з боку європейських лідерів.
- Колишній радник з національної безпеки президента США Дональда Трампа Джон Болтон розкритикував заяви республіканця щодо можливих втрат України у межах потенційних переговорів з Росією.
- Європейські політики приголомшені тим, що президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним щодо України. Вони вважають, що тепер саме Європі доведеться платити за безпеку та відбудову після війни.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.
У четвер, 3 липня, Сили оборони України вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ. Також було уражено командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії противника на тимчасово окупованій території Донецької області.
У п’ятницю, 4 липня, поблизу тимчасово окупованого селища Стрілкове на Херсонщині підірвався автомобіль Chevrolet Aveo. Внаслідок вибуху загинули троє військових із російського центру безпілотних систем “Барс-Сармат”.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.