Японія готова розмістити ракети великої дальності поблизу Китаю
Джерело: Kyodo
Японія планує розмістити модернізовані далекобійні ракети Type-12 на південно-західному острові Кюсю з березня 2026 року. Оновлена версія протикорабельних снарядів матиме радіус ураження близько 1000 км і буде спрямована на зміцнення безпеки архіпелагу Нансей, який має стратегічне значення через близькість до Тайваню.
Ракети можуть розгорнути у військових гарнізонах у містах Юфу (префектура Ойта) та Кумамото. За словами джерел, ці ракети дадуть Японії можливість “завдати удар у відповідь” у разі загрози. З урахуванням дальності Type-12 японські сили зможуть уразити прибережні райони Китаю та Північної Кореї.
Однак уряд постає зі спротивом місцевих жителів, котрі побоюються, що їхні регіони можуть стати мішенню в разі конфлікту.
Ще у 2022 році повідомлялося, що Японія планує прийняти на озброєння понад 1000 крилатих ракет великої дальності та модернізувати Type-12 на тлі зростання напруженості в регіоні. А в грудні того ж року уряд затвердив нову стратегію національної безпеки, яка передбачає право завдавати контрударів по території потенційного противника. Документ також визначає збільшення військових витрат до 2% ВВП до 2027 року.
Крім модернізації Type-12, Японія планує розробку власних гіперзвукових ракет та закупівлю американських крилатих ракет Tomahawk із дальністю до 2500 км. До середини 2030-х років Токіо також планує розгорнути гіперзвукові ракети на острові Хоккайдо, що розташований лише за 43 км від Сахаліну.
Вашингтон також планує розмістити у Японії наземні ракетні комплекси Typhon. Раніше це було неможливо через Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, котрий діяв між США та Росією. Однак після його розірвання Сполучені Штати розглядають можливість розміщення цих систем у Японії, що дозволить їм завдавати ударів по Китаю, Росії та Північній Кореї в разі війни.
Крім того, США планують створити тимчасові бази з реактивними системами HIMARS вздовж островів Нансей для швидкого реагування на можливе загострення ситуації довкола Тайваню.
Загроза з боку Китаю, Північної Кореї та Росії змушує Японію переглядати свою безпекову політику. Війна РФ проти України, активізація військових дій Китаю поблизу Тайваню та часті ракетні випробування КНДР лише посилюють ці побоювання. До того ж усі три країни мають ядерну зброю та потужні збройні сили загальною чисельністю 5,5 мільйона військових.
Додамо, за оцінками Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS), Китай може захопити Тайвань без жодного пострілу і має для цього декілька варіантів.
Як зазначається, протягом останніх років Китай значно посилив тиск на острів. Зокрема військові кораблі та літаки КНР тепер майже щодня діють навколо Тайваню, викликаючи побоювання, що напруженість може перерости у відвертий конфлікт.
Зауважимо, військова активність Китаю поблизу Тайваню досягла рекордних показників у 2024 році. У 2024 році 3069 разів літаки китайських військ увійшли в зону ідентифікації ППО (ADIZ) Тайваню, що на 80% більше, ніж у 2023 році (1703 разів).
- Тайвань звернувся до українських компаній для вивчення їхнього досвіду в умовах повномасштабної війни з Росією, повідомив високопосадовець Тайваню в інтерв’ю Reuters. Острів активізує планування на випадок надзвичайних ситуацій на тлі загострення загрози з боку Китаю, який претендує на Тайвань як свою територію.
- Китай розпочав військові навчання навколо Тайваню як “покарання” у відповідь на “сепаратистські акти”, через три дні після інавгурації президента Тайваню Лая Цінде.
- Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) у другий день своїх військових навчань відпрацьовувала операції з “захоплення влади”, що, за даними Китаю, є “покаранням за сепаратистські дії Тайваню після інавгурації президента острова”.
- Міністерство національної оборони Тайваню оголосило про посилення спостереження в чотирьох ключових морських районах, де розташовані підводні волоконно-оптичні кабелі. Це рішення прийняте після інциденту, коли китайське судно, ймовірно, пошкодило один із кабелів неподалік гавані Кілун.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.