Виплату 1 млн грн можуть отримати й ті, хто раніше приєднався до війська у віці 18-24 років

Джерело: Міноборони

Уряд поширив дію ініціативи “Контракт 18-24” на військовослужбовців, які добровільно долучились до лав ЗСУ у віці до 25 років після початку повномасштабного вторгнення РФ.

Постанова уряду, що набрала чинності 13 лютого 2025 року, визначає умови отримання виплати та особливості її нарахування.

Хто має право на виплату

Право на отримання винагороди в 1 мільйон гривень мають військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу Збройних сил України, які відповідають таким критеріям:

  • були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану у віці до 25 років;
  • брали безпосередню участь у бойових діях у районах ведення бойових дій сукупно не менше 6 місяців (станом на 13 лютого 2025 року);
  • продовжували службу у війську на момент набрання чинності урядовою постановою (13 лютого 2025 року);
  • не притягувалися два або більше разів до кримінальної чи адміністративної відповідальності за військові правопорушення та не мають чинних дисциплінарних стягнень.

Як виплачуватимуть гроші

Якщо військовий брав участь у бойових діях понад 6 місяців, він може отримати одразу всю суму.

Якщо ж військовослужбовець брав участь у бойових діях менше, ніж 6 місяців — то сума ділитиметься на 6 рівних частин і виплачуватиметься за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях.

Повний розмір виплати також передбачено для військовослужбовців, які брали участь у бойових діях менш як 6 місяців, але отримали поранення або потрапили у полон (крім випадків добровільної здачі) під час захисту України.

Водночас особи, які звільнилися з військової служби до 13 лютого 2025 року, права на виплату не мають, навіть якщо відповідали віковим критеріям.

“Чимало молодих людей добровільно стали на захист країни ще до появи контракту 18-24, і наша задача – віддати належне їхній відвазі. Процес отримання виплат є максимально зручним. Військовослужбовцю не потрібно ініціативно звертатися з цим питанням. Оформлення виплат доручено командирам військових частин, які мають зібрати весь пакет документів, у тому числі через направлення запитів в інші частини, де військовий проходив службу раніше”, – зазначив заступник міністра оборони України бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.

Як підтвердити участь у бойових діях

Факт участі у бойових діях підтверджується на підставі документів, зокрема бойового наказу (розпорядження), журналу бойових дій, оперативної обстановки, бойового донесення або рапорту командира підрозділу.

Пакет документів

Виплата здійснюється на підставі наказів командирів військових частин. Для їх підготовки служби персоналу формують пакет документів, що включає:

  • витяги з послужних списків та довідки про проходження служби;
  • копію послужної картки;
  • довідки про участь у бойових діях (включно з попередніми місцями служби);
  • довідки про відсутність чи наявність притягнень до відповідальності.

В Міноборони наголошують, що оформлення виплат для молодих захисників, які стали на захист України на початку повномасштабного вторгнення, є частиною урядової політики підтримки військовослужбовців та вшанування їхнього внеску у боротьбу за незалежність.

У січні 2024 року парламент Південної Кореї ухвалив закон про заборону вживання собачого м’яса, давши фермерам час до лютого 2027 року на закриття бізнесу. Втім, за оцінками ЗМІ, на фермах країни досі утримується близько 550 000 собак, котрих необхідно перевести до притулків або знайти нові домівки.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

Російські імпортери постали перед новою проблемою: з середини червня строки проходження вантажів через кордон з Казахстаном суттєво зросли через черги та посилений контроль з боку казахстанських митників. Як розповідають співробітники транспортних і зовнішньоторговельних компаній РФ, якщо раніше оформлення займало не більше години, то тепер фура чи вагон можуть простоювати на пункті пропуску до 10 днів або й довше. У червні–липні терміни доставки з Казахстану, через який проходить значна частина паралельного імпорту, зросли на 14–40 днів.

Державне бюро розслідувань вже відкрило 991 кримінальне провадження за ухилення від військової служби з початку повномасштабного вторгнення росіян.