Відмова від оброблених продуктів може зменшити симптоми СДУГ у дітей – дослідження
Джерело: The Lancet
Нове дослідження, опубліковане в журналі The Lancet, свідчить, що сувора дієта, яка виключає оброблені продукти, може зменшити симптоми синдрому дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) у маленьких дітей.
У межах експерименту дітей із СДУГ перевели на спеціальну елімінаційну дієту, що дозволяла лише рис, м’ясо, овочі, груші та воду, терміном на п’ять тижнів. Виявилося, що у 78% учасників, які дотримувалися такого харчування, симптоми розладу значно зменшилися.
“Строго контрольована елімінаційна дієта є цінним інструментом для оцінки того, чи викликаний СДУГ харчовими продуктами”, – зазначили автори дослідження на чолі з професором Яном Бютелааром з Університету Радбауда (Нідерланди).
Науковці рекомендують розглядати дієтичне втручання для всіх дітей із СДУГ, за умови, що батьки готові дотримуватися суворої дієти протягом п’яти тижнів та отримати відповідний нагляд фахівців.
Однак, докторка Джасвіндер Гуман з Університету Аризони, коментуючи дослідження в The Lancet, застерегла, що таку дієту не слід продовжувати понад п’ять тижнів, оскільки довгострокові наслідки елімінаційного харчування для здоров’я дитини залишаються невідомими.
Як харчування впливає на розвиток СДУГ
Розвиток СДУГ залежить від низки генетичних та навколишніх факторів, серед яких харчування розглядається як один із можливих чинників.
Національний інститут психічного здоров’я США (NIMH) зазначає, що батьки давно підозрюють, що цукор, харчові добавки та барвники можуть спричиняти симптоми СДУГ, однак наукових доказів цього недостатньо.
Водночас, професор Бютелаар та його колеги звертають увагу на те, що деякі діти мають фізичні реакції на певні продукти, і ці продукти можуть впливати на роботу мозку, викликаючи зміни в поведінці.
Одна з гіпотез пояснює СДУГ як гіперчутливу реакцію організму на певні продукти. Деякі альтернативні методи лікування рекомендують перевіряти рівень антитіл IgG (імуноглобулін G) і виключати продукти, що їх містять, проте ця практика залишається суперечливою та не має наукового підтвердження.
Деталі дослідження
У дослідженні взяли участь 100 дітей віком від 4 до 8 років, яким діагностували СДУГ. Учасників перевели на гіпоалергенну дієту, після чого вони отримували так званий “харчовий виклик” – поступове введення певних продуктів у раціон для перевірки, чи спричиняють вони повернення симптомів.
Серед дітей, які пройшли перший етап, 78% мали значне покращення стану, тоді як у контрольній групі змін не було.
Після п’яти тижнів дітям почали вводити у раціон різні продукти – як із високим, так і з низьким вмістом IgG. Дослідники зафіксували значне погіршення поведінки у 63% дітей, коли до раціону повернули оброблені продукти. Водночас не було виявлено різниці між продуктами з високим і низьким рівнем IgG, що ставить під сумнів ефективність тестування на ці антитіла.
Відкриті питання
Попри отримані результати, докторка Гуман застерегла, що дослідження залишає відкритими багато запитань. Зокрема, поки що невідомо, чи дає елімінаційна дієта тривалий ефект.
Крім того, автори визнають, що їхнє дослідження має певні обмеження, оскільки воно проводилося у відкритому форматі. Це означає, що покращення поведінки дітей могло бути частково пов’язане з очікуваннями батьків або з тим, що діти отримували більше уваги під час експерименту.
- Нове велике дослідження показує, що регулярне вживання обробленого червоного м’яса (бекон, сосиски, салямі, ковбаса) може підвищити ймовірність розвитку деменції та зменшення когнітивних функцій з віком.
Компанія SpaceX Ілона Маска звернулася до уряду США з проханням звільнити від мит два види виробничого обладнання, котрі імпортуються з Китаю для виготовлення терміналів супутникового інтернету Starlink.
Генеральна прокуратура Росії звернулася до Верховного суду РФ з проханням тимчасово зупинити заборону діяльності руху “Талібан”, визнаного в Росії терористичною організацією. Російський суд прийняв заяву до розгляду.
31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.
Аналітики YC.Market дослідили динаміку жіночого підприємництва в Україні, виявивши, що 2024 рік став рекордним за приростом компаній, заснованих жінками.
Росія зосередила зусилля на зміні влади в Україні, розраховуючи, що зможе поставити новий уряд, що буде готовий до територіальних поступок, повідомляє The Moscow Times із посиланням на джерела серед російських дипломатів та посадовців.