Відмова від оброблених продуктів може зменшити симптоми СДУГ у дітей – дослідження

Джерело: The Lancet

Нове дослідження, опубліковане в журналі The Lancet, свідчить, що сувора дієта, яка виключає оброблені продукти, може зменшити симптоми синдрому дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) у маленьких дітей.

У межах експерименту дітей із СДУГ перевели на спеціальну елімінаційну дієту, що дозволяла лише рис, м’ясо, овочі, груші та воду, терміном на п’ять тижнів. Виявилося, що у 78% учасників, які дотримувалися такого харчування, симптоми розладу значно зменшилися.

“Строго контрольована елімінаційна дієта є цінним інструментом для оцінки того, чи викликаний СДУГ харчовими продуктами”, – зазначили автори дослідження на чолі з професором Яном Бютелааром з Університету Радбауда (Нідерланди).

Науковці рекомендують розглядати дієтичне втручання для всіх дітей із СДУГ, за умови, що батьки готові дотримуватися суворої дієти протягом п’яти тижнів та отримати відповідний нагляд фахівців.

Однак, докторка Джасвіндер Гуман з Університету Аризони, коментуючи дослідження в The Lancet, застерегла, що таку дієту не слід продовжувати понад п’ять тижнів, оскільки довгострокові наслідки елімінаційного харчування для здоров’я дитини залишаються невідомими.

Як харчування впливає на розвиток СДУГ

Розвиток СДУГ залежить від низки генетичних та навколишніх факторів, серед яких харчування розглядається як один із можливих чинників.

Національний інститут психічного здоров’я США (NIMH) зазначає, що батьки давно підозрюють, що цукор, харчові добавки та барвники можуть спричиняти симптоми СДУГ, однак наукових доказів цього недостатньо.

Водночас, професор Бютелаар та його колеги звертають увагу на те, що деякі діти мають фізичні реакції на певні продукти, і ці продукти можуть впливати на роботу мозку, викликаючи зміни в поведінці.

Одна з гіпотез пояснює СДУГ як гіперчутливу реакцію організму на певні продукти. Деякі альтернативні методи лікування рекомендують перевіряти рівень антитіл IgG (імуноглобулін G) і виключати продукти, що їх містять, проте ця практика залишається суперечливою та не має наукового підтвердження.

Деталі дослідження

У дослідженні взяли участь 100 дітей віком від 4 до 8 років, яким діагностували СДУГ. Учасників перевели на гіпоалергенну дієту, після чого вони отримували так званий “харчовий виклик” – поступове введення певних продуктів у раціон для перевірки, чи спричиняють вони повернення симптомів.

Серед дітей, які пройшли перший етап, 78% мали значне покращення стану, тоді як у контрольній групі змін не було.

Після п’яти тижнів дітям почали вводити у раціон різні продукти – як із високим, так і з низьким вмістом IgG. Дослідники зафіксували значне погіршення поведінки у 63% дітей, коли до раціону повернули оброблені продукти. Водночас не було виявлено різниці між продуктами з високим і низьким рівнем IgG, що ставить під сумнів ефективність тестування на ці антитіла.

Відкриті питання

Попри отримані результати, докторка Гуман застерегла, що дослідження залишає відкритими багато запитань. Зокрема, поки що невідомо, чи дає елімінаційна дієта тривалий ефект.

Крім того, автори визнають, що їхнє дослідження має певні обмеження, оскільки воно проводилося у відкритому форматі. Це означає, що покращення поведінки дітей могло бути частково пов’язане з очікуваннями батьків або з тим, що діти отримували більше уваги під час експерименту.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.