Востаннє, коли США вводили мита проти всього світу, це загострило Велику депресію – CNN
Джерело: CNN
Журналісти нагадали, як остання торгова війна США загострила Велику депресію — загальносвітову потужну економічну кризу 1930-х років, яка була найпомітнішою у Штатах.
Велика депресія як одна з найглибших і найтриваліших економічних криз XX століття розпочалась у США 1929 року з “чорного четверга” на Нью-Йоркській фондовій біржі. Вона швидко охопила весь світ й спричинила масове безробіття, банкрутство підприємств, соціальні потрясіння та політичну нестабільність.
У 1930 році конгрес США наклав мита на всі країни, які постачали товари до Штатів, щоб захистити американських робітників.
Це називалося “законом Смута-Хоулі”, названим на честь двох конгресменів-республіканців, Ріда Смута і Вілліса Хоулі. Експерти визнають, що він зробив Велику депресію гіршою, ніж вона могла б бути.
“Закон Смута-Хоулі дійсно продемонстрував, наскільки поганою ідеєю є підвищення тарифів”, – сказав Алан Дірдорф, експерт з питань торгівлі з Мічиганського університету.
Щоб ухвалити закон, конгресмени повинні були підтримувати пропозиції тарифів один одного. Якщо одному потрібен був тариф для захисту працівників текстильної промисловості, то іншому — для захисту фермерів. Це наростало, як снігова куля, що призвело до появи сотень тарифів.
Тоді через тарифи зросли ціни на імпортні яйця з 8 до 10 центів за десяток. Цибуля подорожчала з 1 цента до 2,5 центів. Цукор, горох і пшениця також подорожчали.
Зрештою, підвищення тарифів розлютило інші країни. Європейські країни, такі як Іспанія, Італія та Швейцарія, відповіли власними тарифами, і почалася торгова війна.
Найбільша відплата прийшла від Канади. Після мит США на яйця, Канада підвищила тарифи на американські яйця з 3 до 10 центів. В підсумку американський експорт яєць до Канади впав приблизно до 79 000 у 1932 році, порівняно з 9 190 000 у 1929 році.
“Звучить легко, що ми блокуємо імпорт і створюємо робочі місця тут, але ми забуваємо про те, що інші країни можуть зробити з нами”, – каже Даг Ірвін, професор економіки в Дартмуті і автор книги “Торгівля протекціонізмом: Смут-Хоулі та Велика депресія”.
Загалом обсяг американського імпорту впав на 40% за два роки після прийняття “закону Смута-Хоулі”, який набув чинності в червні 1930 року.
Дональд Трамп багато говорить про введення тарифів на Мексику та Китай. Критики кажуть: “Пам’ятайте про Смута-Хоулі”.
Прихильники ж кажуть, що торгові пропозиції Трампа і Смута-Хоулі — це не одне й те саме.
“Тут немає жодної схожості. Єдина схожість — це слово “тариф”, інших подібностей немає”, – каже Пітер Наварро, професор бізнесу в Каліфорнійському університеті в Ірвіні та радник Трампа.
Є й важливі відмінності. Трамп хоче підвищити тарифи на Мексику і Китай. Смут-Хоулі підвищив тарифи для всіх.
Наварро каже, що тариф Смута-Хоулі був “протекціоністським” і “несправедливою торгівельною практикою”. Трамп же хоче запровадити “захисний” тариф.
Наварро каже, що існує набагато більше подібностей між тим, чого хоче Трамп, і тим, як Рональд Рейган підходив до торгівлі. У 1980-х роках Рейган націлився на напівпровідники і мотоцикли з Японії після того, як Японія порушила торгівельну угоду. Цей крок багато в чому вважався успішним і Японія почала знову грати за правилами.
Однак, ключова схожість між запропонованою Трампом жорсткою тактикою і тактикою Смута-Хоулі — це потенціал для торгівельної війни.
“Якщо Китай і Мексика вдарять у відповідь по Сполученим Штатам, це буде схоже на Смута-Хоулі”, – каже Даг Ірвін.
Наварро визнає, що Китай може вжити заходів у відповідь. Але він також зазначає, що Китай втратить прибутковий американський ринок.
Ще одна схожість полягає в тому, що в обох випадках не вдасться захистити або повернути американські робочі місця.
“Якщо ми підвищимо тарифи на Китай, багато з цих робочих місць перейдуть до країн Південно-Східної Азії”, – каже Алан Дірдорф.
Наварро знову не погоджується. Він зазначає, що американські робітники мають найвищу продуктивність праці у світі. На його думку, це повинно повернути робочі місця назад до США.
Однак технології ліквідували багато робочих місць у виробництві. На думку експертів, посилення тиску щодо Китаю не поверне робочі місця, які були втрачені через технології.
За часів Смута-Хоулі Світової організації торгівлі, символу вільної торгівлі, не існувало. Трамп є запеклим критиком СОТ, оскільки Китай є її членом. Водночас один з кумирів Трампа — Рональд Рейган — підтримував створення СОТ.
- Світові фінансові ринки зазнали серйозних потрясінь після історичного оголошення президента Дональда Трампа щодо запровадження нових мит, що загрожує спричинити рецесію у США та світі.
- Мита, які ввела адміністрація президента США Дональда Трампа, можуть спровокувати глобальну економічну війну, побоюється доктор Ерік Голсон, доцент кафедри економіки Університету Суррея.
- Голова Федеральної резервної системи Джером Пауелл заявив, що нові тарифи, запроваджені адміністрацією Трампа, ймовірно, призведуть до вищої інфляції та сповільнення економічного зростання США.
За даними синоптиків у суботу, 19 квітня, частину країни накриють опади.
За повідомленням ЗМІ, США готові визнати Кримський півострів російської територією у межах мирної угоди між Україною та РФ.
Фінляндія почала засекречувати інформацію про експорт своєї зброї.
Рятувальники завершили аварійно-рятувальні роботи після ракетного удару, завданого Росією по Харкову. Внаслідок обстрілу загинула одна людина та постраждали 114.
16 квітня ультраправий депутат Європейського парламенту і кандидат у президенти Польщі Гжегож Браун увірвався до лікарні та погрожував арештом лікарці, яка провела жінці законний аборт.