Данія наближається до ратифікації оборонної угоди зі США, попри суперечку щодо Гренландії
Джерело: Reuters
У п’ятницю, 11 квітня, парламент Данії зробив важливий крок до ратифікації угоди про оборонну співпрацю зі Сполученими Штатами, яка розширює права американських військових на території країни, попри суперечку щодо Гренландії.
Данський уряд, який підписав угоду про двосторонню співпрацю у 2023 році, коли Джо Байден був президентом США, заявив, що це має вирішальне значення для зміцнення оборони Данії в той час, коли РФ розглядається як потенційна загроза для Європи через її трирічну війну в Україні.
У межах цих зусиль парламент Данії провів перше з трьох читань законопроєкту, а остаточне голосування планується до кінця червня.
Депутат Сімон Колеруп, представник Соціал-демократичної партії прем’єр-міністра Метте Фредеріксен, висловився на підтримку угоди.
“Було б абсолютно нерозумно відштовхнути Сполучені Штати, викинувши найважливішу оборонну угоду за багато років просто у смітник”, – сказав він.
Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен також висловила підтримку цій угоді.
Ліві партії “Альтернатива” та “Червоно-зелений альянс” виступили проти угоди, однак очікується, що вона буде ухвалена завдяки підтримці пропозиції уряду меншості з боку кількох інших опозиційних партій.
Зазначається, що угода не поширюється на саму Гренландію, куди США вже мають широкий доступ завдяки оборонному пакту 1950-х років, а також на Фарерські острови, ще одну данську територію в Північній Атлантиці.
- За словами співрозмовника NYT, адміністрація президента США Дональда Трампа розробила план узяття Гренландії під контроль США. Його обговорювали на засіданнях Ради нацбезпеки, кільком міністерствам надіслали інструкції.
-
Білий дім готує оцінку вартості контролю над Гренландією, що є найбільш конкретною спробою реалізувати намір Трампа придбати цей данський острів, за словами джерел, обізнаних з питанням.
- 30 березня прем’єр-міністр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен заявив, що Сполучені Штати не зможуть встановити контроль над островом, відповідаючи на нещодавню заяву Дональда Трампа.
Президент Франції Емманюель Макрон запросив науковців з усього світу приїхати працювати до Франції або Європи. Це відбулось на тлі того, як адміністрація президента США Дональда Трампа почала скорочувати фінансування університетів та науково-дослідних установ.
За даними двох досліджень, дитячі матраци та постіль виділяють токсичні хімічні речовини та антипірени, які призводять до порушення розвитку і гормональних порушень.
В суботу, 19 квітня, в Грузії вдруге за місяць сталися масштабні відключення електроенергії.
На Херсонщині готуються до можливих російських атак та провокацій на Великдень, 20 квітня.
Російський музикант та лідер гурту “Машина времени” Андрій Макаревич, який виїхав з РФ та виступає проти війни в Україні, вилаяв чоловіка, що запитував про виступи в Росії.