Трамп втрачає контроль над перемир’ям в Україні – The Economist

Джерело: The Economist

Президент США Дональд Трамп, котрий обіцяв завершити війну РФ проти України за один день, нині, за словами його оточення, сподівається досягти припинення вогню протягом перших 100 днів свого президентства — тобто до кінця квітня. Він називає протистояння “війною Байдена” і занепокоєний, що в разі затягування вона стане “його війною”.

Спроба зупинити бойові дії наразі провалилася: Росія проігнорувала заклик США до безумовного 30-денного перемир’я, яке Україна прийняла ще 11 березня. Натомість РФ активізувала атаки: 13 квітня два російські ракети влучили в Суми, вбивши 36 осіб, багато з яких зібралися на недільну службу. Раніше, 4 квітня, ракетний удар по Кривому Рогу забрав життя 20 осіб.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що команді Трампа слід зрозуміти: Кремль “глузує з їхньої доброчесності”. Попри це, Трамп публічно виправдовує Росію, заявляючи, що удар по Сумах був “жахливою помилкою”, тоді як 14 квітня взагалі звинуватив Україну в тому, що Росія вдерлася: “Ти не починаєш війну з тим, хто у двадцять разів більший, і не сподіваєшся, що тобі дадуть ракети”, — сказав він.

Попри деякі заяви про жорсткішу позицію, Трамп відмовляється надати нову військову допомогу Україні. Запаси зброї, ухвалені адміністрацією Байдена, вичерпуються, а нових рішень від Трампа немає. У березні він навіть тимчасово зупинив постачання зброї та розвідданих, що, за словами його радника Кіта Келлога, стало ударом для України — і вона погодилася на 30-денне перемир’я. Водночас для Росії “батога” немає — натомість лише “пряники”: 10 квітня в Стамбулі США й Росія провели переговори про відновлення роботи посольств і обмінялися ув’язненими.

Коли Трамп оголосив нові “взаємні тарифи” у квітні, то вдарив по Україні мінімальною ставкою в 10%, тоді як Росію виключив із цього списку — мовляв, вона вже під санкціями. Падіння цін на нафту з $80 до $65 за барель через торговельну війну дещо обмежило прибутки Кремля, але це слабка втіха для Києва.

Паралельно США виводять війська та обладнання з Жешува — ключового вузла в Польщі для постачання зброї Україні. Тепер ці завдання виконуватимуть європейські військові. Позиція Вашингтона щодо формату “Рамштайн” теж змінилася: якщо раніше міністр оборони США Ллойд Остін очолював її особисто, то 11 квітня представник Трампа Піт Гегсет приєднався лише по відеозв’язку.

Ще одним свідченням змін є те, що представники Пентагону нещодавно поставили одному з союзників запитання, чому той досі постачає зброю Україні — однак, претензію проігнорували.

Дипломати у Вашингтоні також повідомляють, що деякі радники Трампа приватно висловлюють невдоволення зусиллями Європи зі зміцнення України. Як і завжди за такого хаотичного управління, складно відрізнити реальні сигнали від фонових шумів, — зауважили у виданні.

Тим часом Велика Британія та Франція просувають ідею створення європейських сил підтримки, які діяли б  в Україні після перемир’я. Вони не патрулюватимуть лінію фронту, а зосередяться на навчанні ЗСУ та, ймовірно, спільному повітряному патрулюванні.

Європейські лідери планують показати Трампу, що здатні самостійно брати відповідальність за безпеку на континенті, навіть якщо США більше не гарантують підтримки.

Згідно з цією новою схемою, майбутнє “стримування” Росії відбуватиметься у трьох зонах: посилені українські війська, які утримують лінію проти Росії на сході, європейські сили на заході та, принаймні на цей момент, тривала американська присутність у країнах НАТО.

Водночас наближення до перемир’я залишається сумнівним. За словами Стівена Віткоффа, спецпредставника Трампа по Росії, найшвидший шлях до нього — дозволити РФ забрати чотири українські області, частину з яких вона навіть не окупувала. Це неприйнятно ні для України, ні для Європи.

На цьому тлі посилення підтримки України з боку Європи стає ще більш критичним. Колишній посадовець у Раді національної безпеки Байдена Девід Шимер закликав союзників мають терміново передати Україні більше озброєнь, підтримати її військову промисловість, купити американські системи ППО та використати заморожені російські активи для фінансування. За його словами, не можна гаяти часу.

Настав час для європейців посилити свою допомогу Україні, щоб Україна мала підтримку, необхідну для захисту, і щоб підштовхнути Путіна до змістовних переговорів, — наголосив Шимер.

У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.

17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.

В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.

Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.