Зеленський нагадав про ухвалену США «Кримську декларацію» за каденції Трампа
Джерело: Володимир Зеленський/Telegram
23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.
У ній мовилося про “відмову визнання вимог Кремля зі встановлення суверенітету над територією, захопленою силою всупереч міжнародному праву”.
Глава Української держави прикріпив посилання на декларацію з сайту Держдепартаменту США.
Зеленський прокоментував багатосторонню зустріч за участі України, США, Великої Британії, Франції та Німеччини, на якій обговорювалися шляхи досягнення миру, зауваживши, що було багато емоцій.
Добре, що п’ять країн зустрілися, щоб наблизити мир. Україна, США, Велика Британія, Франція та Німеччина. Сторони висловили свої погляди та з повагою сприйняли позиції одна одної. Важливо, що кожна сторона не просто була присутньою, але й працювала змістовно. Американська сторона поділилася своїм баченням. Україна та інші європейці представили свої напрацювання. І ми сподіваємося, що саме така спільна робота приведе до тривалого миру. Ми вдячні партнерам. Україна завжди діятиме відповідно до своєї Конституції, і ми абсолютно впевнені, що наші партнери, зокрема США, діятимуть згідно зі своїми сильними рішеннями, – написав Зеленський.
23 квітня президент США Дональд Трамп розкритикував Володимира Зеленського за заяву про те, що Київ “не визнає юридично окупацію Криму”. Очільник Білого дому вважає такі висловлювання “шкідливими” для мирних переговорів із Росією.
За кілька днів до перемовин ЗМІ почали повідомляти, що США запропонують Україні офіційно відмовитись від Криму на користь РФ, та залишити решту окупованих територій під фактичним керівництвом загарбників. Мовляв, це і повинні були обговорювати на зустрічі у Лондоні.
Та напередодні, 22 квітня, президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна не відмовиться від своїх земель. Саме це, повідомили джерела WP розгнівало Штати. Також Білому дому не подобається, що Україна спершу хоче обговорити повне припинення вогню, а тоді – решту питань
Відтак держсекретар США Марко Рубіо в останній момент відклав візит до Лондона, а європейські дипломати скасували перемовини на високому рівні.
За даними CNN, американський план передбачає припинення вогню вздовж лінії фронту та визнання контролю Росії над Кримом — що суперечить десятирічній політиці США.
Попри дипломатичні зусилля, бойові дії відновилися з новою силою після зірваного великоднього перемир’я. У середу Росія атакувала цивільний автобус поблизу Марганця, внаслідок чого загинули щонайменше дев’ятеро осіб, ще понад 30 — поранено.
Водночас Білий дім підтвердив, що спеціальний представник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф цього тижня поїде до Москви для переговорів із Путіним. Кремль не розкрив деталей візиту.
Раніше Москва відмовилася від американської пропозиції 30-денного перемир’я, погодженого Києвом.
- Газета Wall Street Journal повідомила, що на зустрічі в Парижі 17 квітня США передали представникам України конфіденційний документ з “ідеями” закінчення війну.
- Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс заявив, що Штати зробили “дуже чітку пропозицію” і Україні, і Росії щодо мирної угоди. Тепер або сторони погодяться на неї, або США вийдуть з процесу припинення війни.
- Вашингтон погрожує зупинити участь у дипломатичних зусиллях щодо припинення війни РФ проти України. Причиною стало поглиблення розбіжностей між США та Україною щодо майбутнього окупованих Росією територій.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.
Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.