Прокурор США звинуватив Вікіпедію у «розповсюдженні пропаганди»
Джерело: The Washington Post
Виконуючий обов’язки прокурора США в окрузі Колумбія звинуватив онлайн-енциклопедію Вікіпедію у тому, що вона “дозволяє іноземним суб’єктам маніпулювати інформацією та розповсюджувати пропаганду серед американців”.
Відповідний лист зі звинуваченнями прокурор Ед Мартін надіслав Wikimedia 24 квітня. У ньому мовиться, що він намагався вияснити, чи не порушує онлайн-енциклопедія статус за розділом 501(с)(3) (у законодавстві США це корпорація, траст, некорпоративна асоціація або інший тип організації, звільнений від федерального прибуткового податку).
Мартін закликав надати йому детальну інформацію про редакційний процес, заходи довіри та безпеки, а також про те, як Вікіпедія захищає свою інформацію від іноземних суб’єктів.
“Вікіпедія допускає маніпулювання інформацією на своїй платформі, зокрема переписування основних історичних подій та біографічних даних чинних та колишніх американських лідерів, а також інших питань щодо нацбезпеки та інтересів Сполучених Штатів. Маскування пропаганди, яка впливає на суспільну думку, під виглядом надання інформаційних матеріалів суперечить “навчальній” місії Wikimedia”, – написав прокурор.
У WP зауважили, що лист Мартіна – частина масштабної кампанії адміністрації президента США Дональда Трампа проти ЗМІ та онлайн-платформ, яких вони звинувачують у просуванні ліберальних програм чи політичних поглядів.
Зокрема деякі претензії Мартіна у листі схожі на березневий звіт Антидифамаційної ліги (ADL)- провідної єврейської організації з громадянських прав – у якому стверджується, що у Вікіпедії “широко розповсюджується антисемітська та антиізраїльска упередженість”.
ADL раніше критикувала онлайн-енциклопедію у 2024 році після того, як автори Вікіпедії колективно знизили рейтинг надійності ADL як джерела щодо тем, пов’язаних з війною у секторі Гази.
Фонд Wikimedia не став коментувати прямо лист Мартіна, але 25 квітня зробив заяву про те, що Вікіпедія регулюється політикою, яка гарантує, що інформація надана “точно, справедливо та нейтрально, наскільки це можливо” у процесі, до якого залучено близько 260 000 добровольців.
Редакторка Вікіпедії та технічний критик Моллі Вайт також вважає, що лист Мартіна – частина компанії адміністрації Трампа та її союзників щодо “використання законів як зброї, щоб спробувати змусити замовкнути високоякісні незалежні джерела інформації, які вони не можуть контролювати”.
Журналіст Стівен Гаррісон сказав, що місія Вікіпедії полягає у тому, щоб бути глобальним джерелом інформації, але Мартін “ймовірно, хоче версію Вікіпедії перш за все для Америки”.
Вікіпедія – не перша “ціль” Мартіна, давнього республіканського політичного діяча, який не мав досвіду роботи прокурором, поки Трамп не призначив його тимчасовим прокурором США у січні.
Минулого тижня він надіслав лист науковому журналу, присвяченому захворюванням та медицині, які пов’язані з грудною клітиною, з питанням про його редакційну політику.
До того, як Мартін став прокурором, він понад 150 разів з’являлась у російських пропагандистських медіа. До прикладу, у 2022 році він давав коментар пропагандистам з RT заявивши, що немає ніяких доказів накопичення військ РФ на кордоні з Україною. Це було за дев’ять днів до повномасштабного вторгнення Росії.
Він також критикував посадовців США за розпалювання війни та ігнорування проблем безпеки Росії.
- Адміністрація президента США Дональда Трампа заморозила 2,2 млрд доларів фінансування Гарварду після того, як університет відмовився виконувати вимоги щодо змін у політиці закладу.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.