Росія почала супроводжувати військовими кораблями «тіньовий флот» у Балтиці
Джерело: Антті Гяккінен в етері Yle
Росія почала забезпечувати військовий супровід танкерів тіньового флоту у Фінській затоці, заявив міністр оборони Фінляндії Антті Гяккінен. Він назвав таку практику безпрецедентною.
Російська військова присутність у регіоні була завжди… Однак нове в нинішній ситуації те, що Росія супроводжує комерційні танкери зі свого тіньового флоту у вузькому проході Фінської затоки. Водночас задіяні військові кораблі та збройні сили, – зазначив Гяккінен.
У ВМС країни також підтвердили зростання військового трафіку у Фінській затоці. Міністр додав, що поки що не бачить у цьому безпосередньої загрози для Фінляндії.
Але те, що Росія зміцнює свої військові можливості і є агресивним і небезпечним сусідом для всієї Європи, це факт, — резюмував він.
23 травня Міноборони Фінляндії повідомило, що два російські військові літаки порушили повітряний простір країни біля узбережжя Порвоо. МЗС викликало посла РФ і зажадало пояснень. Прикордонна охорона Фінської затоки розпочала розслідування інциденту.
До цього, 13 травня, танкер Jaguar із тіньового флоту Кремля намагалася затримати Естонія. До операції залучили вертоліт, літак та патрульний катер ВМС. Тоді Росія відправила винищувач Су-35, який порушив повітряний простір НАТО, щоб супроводити судно до порту Приморськ Ленінградської області. 18 травня Москва відповіла затриманням танкера Green Admire, який вийшов з естонського порту Сілламяе. Судно грецької компанії Aegean Shipping, яке прямувало до Роттердама під прапором Ліберії, відпустили ввечері 19 травня.
22 травня про перехоплення російського бомбардувальника Су-24 у міжнародному повітряному просторі над Балтійським морем повідомила Польща. Міністр оборони Владислав Косиняк-Камиш повідомив, що військовий літак здійснював небезпечні маневри, тоді як дії пілотів були “навмисними і становили загрозу”.
Читайте також: У «тіньовий флот» Росії входить 230 танкерів із США та ЄС
Зауважимо, російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі, мовиться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
У заяві зазначено, що діяльність цього флоту збільшує ризики, пов’язані зі скинутими в море хімічними речовинами, і сприяє фінансуванню війни Росії проти України. Лідери також наголосили, що ця практика підриває цілісність критичної підводної інфраструктури.
Країни НАТО мають намір вживати заходів для усунення загроз. У документі зазначається, що держави залишають за собою право діяти відповідно до міжнародного права щодо суден, які підозрюються в обході санкцій або створюють небезпеку для інфраструктури, навколишнього середовища та безпеки.
Для протидії таким суднам планується посилення нагляду, включаючи перевірку страхових даних, впровадження інструментів відстеження та розширення санкцій. Лідери закликали до тіснішої співпраці між ЄС та НАТО для розв’язання цієї проблеми.
У заяві наголошується на важливості спільних дій для захисту підводної інфраструктури, яка має критичне значення для регіону. Також йдеться про координацію та активізацію співпраці для забезпечення безпеки всього Альянсу.
- Частині тіньового російського нафтового флоту доведеться змінити прапор, під яким вони плавають, через санкції США та Великої Британії.
- Шість російських нафтових танкерів, які все ще перебувають на етапі будівництва на суднобудівному заводі “Звезда”, потрапили під санкції США, запроваджені минулого тижня.
- Російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі. Про це йдеться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
- Китай закриває ключові нафтові порти на сході країни для танкерів, що перебувають у санкційних списках США.
США з липня 2025 року запускають серійне виробництво модернізованої гравітаційної ядерної бомби B61-13 потужністю до 360 кілотонн. Її розміщуватимуть на стратегічних бомбардувальниках, повідомило Національне агентство з ядерної безпеки США.
13-річний Кирило Ілляшенко здобув друге місце на Чемпіонаті Європи з пляжної боротьби. У квітні підліток рятував пасажирів автобуса в Сумах, по якому вдарили російські війська.
Федерація дзюдо України бойкотуватиме Чемпіонат світу в Угорщині через допуск білорусів під національним прапором.
Унаслідок російської атаки керованими авіабомбами по селу Верхня Терса Пологівського району Запорізької області загинули дві людини, ще три – поранені.
У Харківській області внаслідок вибуху невідомого предмету постраждав військовослужбовець ТЦК та СП.