SAFE: Євросоюз створив оборонний фонд на €150 млрд

Джерело: заява Ради ЄС

27 травня в Євросоюзі затвердили створення оборонного фонду Security Action for Europe на 150 млрд євро.

Яз зазначається, новий фонд “підтримуватиме ті держави-члени, котрі бажають інвестувати в оборонне промислове виробництво за допомогою спільних закупівель” та фінансувати “термінові та великомасштабні інвестиції в європейську оборонну технологічну та промислову базу”.

Мета полягає в тому, щоб збільшити виробничі потужності, забезпечити наявність оборонного обладнання у разі потреби та усунути існуючі прогалини в потенціалі, що зрештою зміцнить загальну обороноздатність ЄС, — мовиться у повідомленні.

Крім того, SAFE дозволить Євросоюзу продовжувати підтримувати Україну, “включивши її оборонну промисловість у цей інструмент”.

Згідно з опублікованим планом, кошти з фонду виділятимуться зацікавленим державам-членам на запит у формі довгострокових кредитів за “конкурентоспроможними” ставками. Одержувачі позик повинні проводити загальні закупівлі за участю хоча б двох інших країн.

Серед пріоритетних областей, на котрі виділятиметься фінансування з фонду, Рада ЄС називає дві категорії оборонної продукції. До першої належать боєприпаси та ракети, артилерійські системи, наземні бойові засоби та системи їх підтримки, кібербезпека тощо. До другої — системи ППО та ПРО, безпілотники та системи протидії, стратегічні засоби, а також “космічні засоби та послуги”.

Раніше повідомляли, що збройові компанії зі США, Великої Британії та Туреччини виключать із нового фонду переозброєння Європейського Союзу на €150 мільярдів, якщо їхні країни не підпишуть з Брюсселем угоди про оборону та безпеку.

27 липня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, під час якої зокрема обговорив законопроєкт, котрий гарантує незалежність та ефективність антикорупційних органів.

Міністр економіки, довкілля та сільського господарства Олексій Соболев повідомив, що цього року щонайменше шість областей потерпають від наслідків посухи.

27 липня президент Володимир Зеленський підписав закон про реформу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.