Унаслідок ударів Ізраїлю по Ірану загинуло щонайменше 14 учених-ядерників

Джерело: АР

Щонайменше 14 іранських науковців, які працювали у сфері ядерних досліджень, загинули внаслідок атак Ізраїлю.

Посол Ізраїлю у Франції заявив, що ці вбивства зроблять “майже” неможливим для Ірану створення зброї навіть з тієї ядерної інфраструктури та матеріалів, які могли пережити майже два тижні ізраїльських авіаударів і масованих бомбових атак за участі американських бомбардувальників.

“Факт того, що вся ця група зникла, відкидає програму на багато років назад”, — сказав посол Йошуа Зарка.

Він акцентував на різниці між цивільними дослідженнями та науковцями, на яких був націлений Ізраїль: “Це одне — вивчати фізику, розуміти, як працює ядро атома і що таке уран. Але перетворення урану на боєголовки, які можна встановити на ракети — це не так просто”.

“Ці люди володіли знаннями, як це зробити, і продовжували їх розвивати. Саме тому їх було ліквідовано”, – сказав він.

Утім, ядерні аналітики стверджують, що в Ірані є й інші науковці, які можуть “замінити загиблих”.

Хто саме був убитий: хіміки, фізики, інженери

За словами Зарки, під час ізраїльських ударів було вбито щонайменше 14 фізиків і ядерних інженерів — провідних іранських науковців.

“Їх убили не просто через знання фізики, а через їхню особисту участь у розробці, створенні та виробництві ядерної зброї”, – зазначив дипломат.

За даними ізраїльських військових, дев’ятеро з них загинули в першій хвилі атак 13 червня. Вони “мали десятки років досвіду в розробці ядерної зброї” і були фахівцями з хімії, матеріалознавства, вибухових речовин і фізики.

Цілеспрямовані вбивства як спосіб відлякати майбутніх учасників програми

На думку експертів, десятиліття роботи Ірану в ядерній сфері — а західні держави підозрюють і в розробці зброї — дали країні резерв знань і кадрів, здатних продовжити роботу над створенням боєзарядів для балістичних ракет.

“Креслення залишаться, і наступне покоління аспірантів зможе знову це відтворити. Бомбардування об’єктів чи вбивство людей затримають програму на певний час. Але її все одно відновлять. У них є заміни — менш кваліфіковані, але вони все одно рано чи пізно зроблять свою справу”, – сказав Марк Фіцпатрік, колишній американський дипломат і фахівець із нерозповсюдження ядерної зброї.

Він додав, те, як швидко Іран зможе відновити ядерну діяльність, частково залежить від того, чи були удари по запасах збагаченого урану та обладнанню, необхідному для його подальшого збагачення до рівня, придатного для зброї.

“Ключовий елемент — це матеріал. Коли він є, інші речі — вже досить відом”», — сказав Павєл Подвіг, аналітик із Женеви, який спеціалізується на ядерних силах Росії. Він припустив, що вбивства науковців могли мати на меті залякати інших, щоб ті не брали участі в подібних програмах. “Постає питання — де зупинитися? Ви починаєте вбивати студентів, які вивчають фізику? Це дуже слизька доріжка”.

  • Президент США Дональд Трамп у вівторок знову заявив про набуття чинності режиму припинення вогню між Ізраїлем та Іраном.

Американські вчені з Університету штату Пенсильванія розробили простий тест, схожий на тест на вагітність, який може виявити ендометріоз у менструальній крові всього за 10 хвилин. Якщо технологію доопрацюють і запустять у виробництво, це може стати проривом у діагностиці захворювання, на яку нині витрачають роки.

Президент США Дональд Трамп заявив, що більше не чекатиме від Владіміра Путіна півтора місяця для припинення війни проти України. За його словами, 50 днів, які він раніше відвів для досягнення домовленостей, були надто щедрим терміном – і тепер він скоротить його до 10–12 днів від сьогодні.

Таїланд і Камбоджа погодилися на негайне припинення бойових дій, які тривали п’ять днів на спірній ділянці кордону. Як заявив прем’єр Малайзії Анвар Ібрагім, перемир’я набирає чинності опівночі. За його словами, обидві сторони “безумовно” погодилися зупинити вогонь і повернутися до мирного процесу.

Президент США Дональд Трамп заявив, що скоротить термін, який раніше дав президенту РФ Владіміру Путіну на припинення війни проти України. Мовляв, обіцяні 50 днів – забагато, бо він “вже знає відповідь”.

Президент США Дональд Трамп усе більше незадоволений, як його команда справляється зі скандалом навколо Джеффрі Епштейна. За даними джерел Washington Post, справи мільйонера та сексуального злочинця знову вийшли на перший план, затьмаривши політичні меседжі Білого дому та викликавши шквал критики – не тільки від демократів, але й серед прихильників самого Трампа.