Трамп демонструє жорсткіший підхід до Путіна, але стратегія не змінюється – The Atlantic

У статті видання The Atlantic йдеться, що президент Дональд Трамп нарешті починає демонструвати жорсткіший підхід до Володимира Путіна, хоч поки що це стосується лише певних аспектів.

Повага Дональда Трампа до авторитарного лідера Росії Володимира Путіна була однією з найстійкіших тем у геополітиці останнього десятиліття. Проте зараз його розчарування в Путіні зростає.

Минулого тижня Трамп заявив, що Сполучені Штати слухають від Путіна “багато нісенітниці”. Після цього Трамп санкціонував значні поставки американської оборонної зброї Україні через НАТО та пригрозив Росії новими тарифами, якщо війна не завершиться протягом 50 днів.

Водночас як повідомили джерела з Білого дому та зовнішні радники, ці дії не свідчать про зміну стратегічного курсу Трампа. Він не проявив нової прихильності до України чи президента Володимира Зеленського, а також не підтримав традиційні трансатлантичні альянси. За словами джерел, швидше за все, Трамп діє з почуття образи.

Путін, ігноруючи заклики Трампа припинити війну та натомість посилюючи бойові дії, поставив президента США у менш вигідну позицію у їхніх відносинах. За словами одного з чиновників, лідер РФ “дійсно переоцінив свої можливості”. Чиновник додав, що Трамп “давав йому шанс за шансом, але цього досить”.

Трамп вступив на посаду з переконанням, що завдяки хорошим відносинам із Володимиром Путіним зможе швидко досягти тривалого перемир’я між Україною та Росією, навіть за 24 години. Проте протягом кількох місяців він здебільшого ставав на бік Москви, виправдовуючи розв’язання конфлікту Росією та погрожуючи припинити підтримку України.

У лютому Трамп відкрито критикував президента Володимира Зеленського в Овальному кабінеті та тимчасово припинив обмін розвідданими з Києвом. Він також сподівався перезавантажити відносини з Росією і налагодити нові економічні зв’язки, плануючи великий саміт для оголошення мирної угоди.

Путін неодноразово відкидав американські заклики припинити атаки. Переговори між Росією та емісаром Трампа Стівом Віткоффом не дали результату, і Трамп згорнув дипломатичні зусилля. В останні тижні він розлютився на Путіна і припинив коротку паузу в постачанні зброї Україні з боку Пентагону.

Тим часом Зеленський працював над відновленням стосунків із Трампом і погодився на пропозицію США про припинення вогню. За словами самого Трампа, Путін спочатку “підтакував” йому, але потім відкинув угоду та розпочав одні з наймасштабніших бомбардувань за всю війну.

За останні пів року Трамп і Путін спілкувалися близько шести разів, і з кожним разом Трамп ставав дедалі більш розчарованим, зазначили джерела The Atlantic.

Коли Трамп нещодавно посилив свої заклики до припинення вогню, зокрема написав у соціальних мережах “Владімір СТОП”, Путін відповів викликом і знову загострив атаки на Україну.

За словами одного з чиновників Білого дому, Трамп був стурбований останньою розмовою з Путіним на початку цього місяця, під час якої російський лідер підтвердив свою мету “звільнити” українські території, які, на його думку, належать РФ.

Хоча лінія фронту залишається здебільшого замороженою, американські та європейські посадовці вважають, що Путін готує літній наступ і планує нові атаки на цивільне населення. Оскільки Путін ігнорує прохання про мирну угоду, Трамп почувається приниженим і побоюється виглядати слабким, сказав один з чиновників і один із зовнішніх радників.

“Я багато розмовляю з ним про те, що треба це зробити. А потім я кладу слухавку і кажу: “Це була приємна телефонна розмова”, і ракети запускаються в Київ або якесь інше місто”, – сказав Трамп журналістам в Овальному кабінеті, звертаючись до Путіна. “А потім, коли це відбувається три або чотири рази, ви говорите, що розмова нічого не означає”.

Вчора Трамп оголосив про санкціонування відправки на фронт кількох американських озброєнь, зокрема 17 ракетних батарей Patriot, які значно посилять здатність України збивати російські ракети й безпілотники, те чого так довго вимагав Зеленський.

Водночас це дуже велике замовлення, адже за три роки війни США передали лише дві такі батареї. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус повідомив, що Німеччина планує розпочати переговори зі США про купівлю двох батарей Patriot для передачі Україні, але системи надійдуть не раніше ніж через кілька місяців.

Зазначається, що оголошені заходи навряд чи суттєво змінять хід війни, проте можуть сповільнити імпульс Росії й знизити її бажання продовжувати конфлікт. Водночас вони підтверджують для України та Європи, що Вашингтон залишається їхнім партнером.

Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення. 

Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.

15 липня заступник міністра енергетики Микола Колісник запевнив, що станом на сьогодні енергосистема є збалансованою, тож, відключення на літній період не передбачаються. Щобільше, згідно з даними відомства, енергетики вже відновили більш як половину знищених росіянами енергогенеруючих потужностей. 

Переважна більшість озброєння США, котре згідно з новою угодою Вашингтона з НАТО, повинне бути передана Альянсу для постачання в Україну, вже готове до відправки.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що представник його країни на засіданні міністрів закордонних справ країн ЄС закликатиме відтермінувати голосування щодо 18-го пакета санкцій проти Росії.