Дослідники виявили фактори, які впливають на стать майбутньої дитини
Джерело: The Washington Post
Дослідники стверджують, що ймовірність народження хлопчика чи дівчинки не рівна 50/50, адже насправді на майбутню стать дитини впливає низка факторів.
Вчені давно зафіксували факт, що хлопчиків народжується набагато більше, аніж дівчаток. У новому дослідженні фахівці вивчали закономірності статі при народженні в окремих сім’ях.
Для цього дослідники з Гарвардської школи громадського здоров’я імені Т.Г. Чана проаналізували дані понад 146 000 вагітностей від 58 000 медсестер у Сполучених Штатах між 1956 і 2015 роками.
Вони виявили, що деякі сім’ї мали більше шансів мати дітей однієї статі, ніж очікувалося б, якби кожна дитина мала рівні шанси бути хлопчиком чи дівчинкою.
Матері з трьома або більше дітьми мали більшу ймовірність народити лише хлопчиків або лише дівчаток, ніж можна було б очікувати випадковим чином.
Відтак, фахівці вважають, що стать при народженні визначається зваженою ймовірністю, і що біологічні фактори можуть впливати на стать дитини.
“Якби у вас було дві чи три дівчинки і ви намагаєтесь народити хлопчика, знайте, що ваші шанси не 50/50. Найімовірніше, у вас народиться ще одна дівчинка”, – сказав Хорхе Чаварро, старший автор дослідження.
Дослідники підрахували, що у сім’ях з трьома дівчатками, ймовірність народження ще однієї дівчинки становить 58%, тоді як у сім’ях з трьома хлопчиками ймовірність народження ще одного хлопчика – 61%.
Головним фактором, який впливає на стать дитини – вік матері. Жінки, які вперше народили після 28 років, частіше народжують тільки хлопчиків чи тільки дівчаток.
На думку Чаварро, це може бути пов’язано з біологічними змінами, які відбуваються з віком жінки, такими як підвищена кислотність піхви, яка впливає на здатність вижити Y-хромосоми, яку несуть хлопчики.
Фактор батька також може зіграти певну роль, адже вік батька та матері часто тісно пов’язаний. Однак дане дослідження не містить даних про батька.
Дослідники також виявили два гени, пов’язаних з народження лише хлопчиків чи лише дівчаток.
“Ми не знаємо, чому ці гени пов’язані зі статтю при народженні, але це так, і це відкриває нові питання”.
Дослідники також виявили, що батьки частіше мали одного хлопчика та одну дівчинку, ніж можна було б очікувати випадково, і ця закономірність, на їхню думку, відображає тенденцію припиняти народжувати дітей, як тільки у сім’ї з’явились діти обох статей.
Дослідження показує, що не було так вже й неймовірно, що у вигаданих батьків у телевізійному ситкомі “Малкольм у центрі уваги” було п’ять синів, або що у родини Беннет у фільмі “Гордість і упередження” було п’ять дочок.
Навіть в історії такі закономірності привертали увагу. Наприклад, король Франції Людовик VII, який правив у 12 столітті, одружився повторно після того, як його перші дві дружини народили дочок, позбавивши його спадкоємця чоловічої статі.
Чаварро сказав, що може знадобитися багато років, щоб повністю зрозуміти, чому деякі сім’ї постійно мають дітей однієї статі, але це дослідження є важливим початком.
Його команда сказала, що майбутні дослідження повинні з’ясувати, як спосіб життя, харчування та вплив хімічних речовин навколишнього середовища можуть впливати на ці закономірності.
Певні фактори, такі як раса, природний колір волосся, група крові, індекс маси тіла та зріст, не були пов’язані з народженням дітей лише однієї статі. Але вибірка дослідження на 95% складалася з білих і повністю складалася з медсестер, групи, яка може мати інший професійний досвід або особливості здоров’я порівняно із загальною популяцією.
Девід А. Хейґ, еволюційний біолог з Гарвардського університету, який не брав участі в дослідженні, сказав, що це свідчить про те, що ймовірність статі дитини залежить від сім’ї.
Але не всі згодні з такими висновками. Зокрема Ієн Метісон, професор генетики Медичної школи Перельмана Пенсильванського університету, який не брав участі в дослідженні, сказав, що до генетичних зв’язків слід ставитися обережно.
Він сказав, що генетичний аналіз дослідження базується на відносно невеликій вибірці та може залежати від інших факторів, що робить результати більш спекулятивними, поки вони не будуть підтверджені подальшими дослідженнями.
“Я не вважаю генетичні фактори, виявлені тут, особливо переконливими”, – сказав Метісон в електронному листі.
- Нове дослідження показало, мешканці яких країн старіють найшвидше, а яких – найповільніше.
Увечері 18 липня на вулиці Великій Васильківській у Києві сталася смертельна ДТП: водій у стані алкогольного сп’яніння виїхав на тротуар, збив жінку і спробував утекти з місця події. Потерпіла була госпіталізована, але померла в лікарні.
Автомобіль Xiaomi сигналізував своєму власнику, чоловікові з Китаю, про небезпеку після того, як система виявлення втоми вирішила, що водій спить, через особливості його азійської зовнішності.
Дослідник паранормальних явищ, який був одним із керівників національного туру з лялькою Анабель, раптово помер.
У селі Дубове Ковельського району Волинської області чоловік під час перевірки військово-облікових документів побив військовослужбовця Територіального центру комплектування лопатою та зник.
Британська співачка Charli XCX та барабанщик гурту “The 1975” Джордж Деніел одружилися.