НАБУ як внутрішній ворог: Ніколов про нову фазу тиску на антикорупційну систему

Джерело: журналіст Юрій Ніколов/Facebook

Після обрання Дональда Трампа на посаду президента США, у діяльності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) відчулися суттєві зміни. Одним із перших кроків нової американської адміністрації стало припинення фінансування міжнародної комісії аудиторів, яка на той момент перевіряла діяльність керівництва Бюро.

За словами журналіста Юрія Ніколова, цей сигнал було сприйнято як згортання американської підтримки НАБУ як одного з ключових інструментів боротьби з корупцією в Україні. Європейські партнери, хоч і частково компенсували втрату, однак загальне ставлення Заходу до інституції суттєво змінилося. Ніколов зазначив, що за нової адміністрації США такі поняття як боротьба з корупцією та демократичні індикатори перестали бути пріоритетними.

На цьому тлі НАБУ втратило зовнішню легітимність, залишившись фактично лише з внутрішньою підтримкою. Як наслідок, почались системні атаки вже на внутрішньому політичному фронті. Так, сьогодні, 21 липня, Служба безпеки України провела близько 80 обшуків у межах операції з “нейтралізації російського впливу”, внаслідок яких було затримано одного регіонального детектива НАБУ. Підставою стало проживання його батька на території Росії.

Як зауважив Ніколов, в НАБУ готуються до інформаційної та процесуальної самооборони. Зокрема, активну роль у цьому відіграє пресслужба, яку очолює заступниця директора НАБУ.

Очікується подальше посилення тиску на антикорупційні інституції, зокрема НАБУ та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП), шляхом точкових атак на ключові ланки, що забезпечують ефективність їхньої роботи. За словами Ніколова, кожна нова атака може бути радикальніша за попередню.

“Малоросія сама себе не побудує”, — резюмував журналіст.

Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.

Працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури прокоментували численні акції протести у низці міст після ухваленням Верховною Радою поправок до законопроєкту №1244, що фактично нівелюють незалежність НАБУ та САП.