Рада громадського контролю НАБУ закликає депутатів не підтримувати законопроєкт №12414

Джерело: Рада громадського контролю НАБУ/Facebook

Рада громадського контролю при НАБУ закликає депутатів не підтримувати зміни до законопроєкту №12414, які загрожують незалежності антикорупційних органів.

Рада громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України висловила стурбованість у зв’язку з підготовкою у Верховній Раді правок до законопроєкту №12414, які можуть суттєво вплинути на роботу антикорупційних органів України.

Зокрема, запропоновані зміни надають Генеральному прокурору такі повноваження:

  • вилучати справи з підслідності НАБУ та доручати їх розслідування іншим органам;
  • бути фактичним керівником САП та передавати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • давати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
  • самостійно закривати провадження щодо топ посадовців.

Процесуальна автономія САП також суттєво обмежується:

  • прокурори САП будуть позбавлені можливості визначати підслідність НАБУ у виняткових випадках;
  • керівник САП не зможе вирішувати спори щодо підслідності справ, які може розслідувати НАБУ;
  • керівник САП втратить повноваження змінювати апеляційні чи касаційні скарги, подані прокурорами САП.

“Окремо звертаємо увагу на можливе порушення статті 116 Регламенту Верховної Ради України, адже запропоновані правки кардинально змінюють предмет регулювання законопроєкту №12414”, – йдеться у заяві.

У Раді громадського контролю при НАБУ повідомили про відсутність у публічному доступі тексту правок, які планують винести на голосування найближчим часом, і наголосили на ризиках, пов’язаних з їх ухваленням:

“З огляду на відсутність тексту правок у публічному доступі та інформацію про можливе голосування найближчим часом, ми вважаємо за необхідне публічно звернути увагу народних депутатів на те, що ухвалення таких змін може поставити під сумнів не лише незалежність НАБУ та САП, але й довіру до всієї антикорупційної системи”

Рада громадського контролю при НАБУ також звернулася до народних обранців із закликом не підтримувати ці законодавчі зміни.

“РГК НАБУ закликає народних обранців не підтримувати ці законодавчі зміни. НАБУ та САП були створені, за підтримки міжнародних партнерів, як незалежні інституції, захищені від політичного впливу, — і саме такими вони мають залишатися”, – наголосили в заяві.

Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.

Працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури прокоментували численні акції протести у низці міст після ухваленням Верховною Радою поправок до законопроєкту №1244, що фактично нівелюють незалежність НАБУ та САП.