Рада підтримала в цілому законопроєкт, що підпорядковує НАБУ і САП Офісу генпрокурора
Джерело: Ярослав Железняк, Ірина Геращенко
Верховна Рада підтримала поправки до законопроєкту №12414, який підпорядковує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) Офісу генпрокурора, чим обмежує незалежність цих органів.
За відповідне рішення проголосували 263 депутати.
“Ми (депутати від “Європейської Солідарності” та “Голосу” – ред.) блокували трибуну. За цей зашквар не голосували. Але мені дуже гидко та соромно за людей в залі, які з народних депутатів за 6 років скотилися до цього…”, – пише народний депутат Ярослав Железняк.
Ба більше, за даними Железняка, законопроєкт збираються підписати сьогодні і в спікера Верховної Ради Руслана Стефанчука, і в президента Володимира Зеленського.
Наразі нардеп зареєстрував постанову, що блокує законопроєкт, аби не допустити його підписання.
“Згідно з Регламентом зараз спікер не має право підписати ці зміни. Але я переконаний, що будуть намагатися це підписати не через два дні, а сьогодні. Їх план все зробити поки не прилетіло від міжнародних партнерів”, – вказує Ярослав Железняк.
Раніше НАБУ та САП оприлюднили офіційну заяву щодо законопроєкту №12414. У ній відомства попередили, що у разі його ухвалення керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить незалежність і перетвориться на підрозділ Генпрокуратури.
“Парламент готується до другого читання законопроєкту №12414, до якого в останній момент внесено правки, що фактично знищують незалежність НАБУ і САП та фактично підпорядковують діяльність Генеральному прокурору”, – йдеться у заяві.
Зокрема, законопроєкт передбачає, що:
- Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.
Відомства, як і Рада громадського контролю при НАБУ закликали депутатів не підтримувати зміни до законопроєкту №12414, які загрожують незалежності антикорупційних органів.
- 21 липня повідомлялось, що у різних областях України проходили обшуки в співробітників НАБУ в межах спецоперації з “нейтралізації російського впливу” на бюро.
- Служба безпеки України і Офіс генпрокурора України провели щонайменше 70 обшуків щодо співробітників Національного антикорупційного бюро України.
- Посли держав “Групи семи” заявили про стурбованість через розпочаті розслідування стосовно співробітників Національного антикорупційного бюро.
За даними синоптиків у середу, 23 липня, у частині областей очікується негода.
Ввечері 22 липня начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов закликав українців “вирішувати внутрішні суперечності шляхом відкритого діалогу для досягнення єдиної спільної мети”.
Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.
Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.
Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.