Зеленський підписав закон щодо обмеження незалежності НАБУ та САП

Джерело: картка законопроєкту

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Запис про підписання кілька разів з’являвся та зникав з картки проєкту закону. Втім, зрештою, на сайті Ради таки поінформували про підписання закону.

Джерело: картка законопроєкту

22 липня Верховна Рада підтримала поправки до законопроєкту №12414, який підпорядковує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) Офісу генпрокурора, чим обмежує незалежність цих органів. За відповідне рішення проголосували 263 депутати.

До цього НАБУ та САП оприлюднили офіційну заяву щодо законопроєкту. У ній відомства попередили, що у разі його ухвалення керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить незалежність і перетвориться на підрозділ Генпрокуратури.

Зокрема, законопроєкт передбачає, що:

  • Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.

Відомства, як і Рада громадського контролю при НАБУ закликали депутатів не підтримувати зміни до законопроєкту, які загрожують незалежності антикорупційних органів.

Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.

За даними “Еспресо”, у Львові протестувальники зібралися біля памʼятника Шевченка.

Як зазначає “Радіо Свобода”, мітинг також відбувається у Дніпрі. За підрахунками, на акцію зібралися приблизно сотня людей, які закликають ветувати законопроєкт №12414 щодо НАБУ і САП.

Акція проти підписання законопроєкту, що послаблює НАБУ та САП проходить і в Одесі. Біля міського саду зібралися близько пів сотні одеситів.

Згідно з інформацією місцевих ЗМІ, у Тернополі біля будівлі обласної військової адміністрації та обласної ради відбувся пікет проти ухвалених Верховною Радою змін до законодавства, які знищують незалежність антикорупційної системи в Україні.

Учасники тримали плакати з написами “Немає вибору, крім спротиву”, виступаючи проти підпорядкування антикорупційних органів Офісу генпрокурора.

У Луцьку акція пройшла на Театральному майдані. Пів сотні мітингувальників вимагали збереження незалежності НАБУ та САП. Присутні тримали плакати з написами “ВЕТО”, “Знищите НАБУ — знищите довіру” та “Руки геть від САП”, пише “Суспільне. Луцьк”.

В Івано-Франківську акція пройшла під стінами обласної адміністрації, повідомили в “Суспільному. Івано-Франківськ”.

Окрім того, у Полтаві поблизу театру імені Гоголя відбувся мирний протест проти ухвалення законопроєкту №12414. Учасники виступали проти змін, які, за їхніми словами, підривають незалежність НАБУ та САП — ключових антикорупційних органів країни, зазначили журналісти “Суспільного. Полтава”.

Представники України на перемовинах в Стамбулі наполягатимуть на необхідності негайного та повного припинення вогню, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Російська пропаганда розповсюджує у мережі фейкове фото з учорашньої мирної акції в Києві, де активісти нібито тримали плакати із символікою російського вторгнення.

В Болоньї, Італія, скасували концерт проросійського піаніста українського походження Олександра Романовського, відомого виступом на руїнах розбомбленого росіянами драмтеатру у Маріуполі.

Угорська прокуратура висунула обвинувачення громадянину Угорщини, який навесні минулого року приєднався до лав української армії.

Міністр закордонних справ Ізраїлю Гідеон Саар під час візиту в Україну зустрівся з Артемом Буриком — українським військовим, що втратив свою родину в результаті удару іранської ракети.