В Єврокомісії відреагували на події навколо НАБУ та САП
Джерело: “Суспільне”
Речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє заявив, що ЄС стурбований нещодавніми діями української влади щодо Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
“Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства”, — заявив Мерсьє.
Він додав, що ЄС надає Україні значну фінансову допомогу, що залежить від прогресу у прозорості, судовій реформі та демократичному врядуванні. Для вступу до ЄС Україна повинна бути спроможною протидіяти корупції та забезпечувати стійкість своїх інституцій.
“ЄС і надалі стежитиме за розвитком ситуації та підтримуватиме Україну в дотриманні принципу верховенства права”, — наголосив речник Єврокомісії.
Коментар речника Єврокомісії прозвучав незадовго до того, як Верховна Рада підтримала правки до законопроєкту №12414, який підпорядковує НАБУ та САП Офісу генпрокурора, чим обмежує незалежність цих органів.
Раніше НАБУ та САП оприлюднили офіційну заяву щодо законопроєкту №12414. У ній відомства попередили, що у разі його ухвалення керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить незалежність і перетвориться на підрозділ Генпрокуратури.
“Парламент готується до другого читання законопроєкту №12414, до якого в останній момент внесено правки, що фактично знищують незалежність НАБУ і САП та фактично підпорядковують діяльність Генеральному прокурору”, – йдеться у заяві.
Зокрема, законопроєкт передбачає, що:
- Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.
Відомства, як і Рада громадського контролю при НАБУ закликали депутатів не підтримувати зміни до законопроєкту №12414, які загрожують незалежності антикорупційних органів.
- 21 липня повідомлялось, що у різних областях України проходили обшуки в співробітників НАБУ в межах спецоперації з “нейтралізації російського впливу” на бюро.
- Служба безпеки України і Офіс генпрокурора України провели щонайменше 70 обшуків щодо співробітників Національного антикорупційного бюро України.
- Посли держав “Групи семи” заявили про стурбованість через розпочаті розслідування стосовно співробітників Національного антикорупційного бюро.
22 липня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою керівнику підрозділу НАБУ з дислокацією в м. Дніпро, підозрюваного у пособництві РФ.
Адміністрація президента США оприлюднила понад 230 тисяч файлів, пов’язаних з убивством темношкірого лідера руху за громадянські права Мартіна Лютера Кінга у квітні 1968 року.
Детективи Бюро економічної безпеки у Волинській області викрили групу осіб, які підпільно виготовляли сигарети на території дитячого табору.
З початку року в Україні проти аналогічного періоду минулого року захворюваність на кір зросла більш ніж в 11 разів, поінформував заступник Генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко.
Народна депутатка від “Євросолідарності” Вікторія Сюмар заявила, що резонансний законопроєкт №12414 суперечить умовам, які прописані в документах, за якими Україна отримує фінансову допомогу від Європейського Союзу.