WSJ: В Україні спалахнули протести через спробу послабити НАБУ, підтримуване США

Джерело: The Wall Street Journal

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Понад тисячу осіб зібралися на пагорбі біля Офісу президента, вигукуючи “Ганьба!” та “Вето закону”. Це перша масштабна демонстрація проти уряду Зеленського з початку повномасштабної війни з Росією.

22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.

Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.

Те, що відбувається, – це руйнування антикорупційної інфраструктури в Україні, – заявила Дарія Каленюк, співзасновниця Центру протидії корупції, котрий долучався до створення НАБУ після Революції Гідності 2014 року. Вона додала, що США останнім часом, здається, приділяють менше уваги антикорупційним процесам в Україні, що дало змогу уряду обмежити повноваження НАБУ.

Офіс президента та партія “Слуга народу” у вівторок не відповіли на запит про коментар.

Атака на антикорупційні інституції може підірвати підтримку Заходу, яка є життєво важливою для опору російській агресії та прагнення України приєднатися до ЄС. Посли країн G7 у Києві після зустрічі з представниками НАБУ заявили, що “висловлюють серйозне занепокоєння” і мають намір обговорити ситуацію з урядом.

Зеленський прийшов до влади у 2019 році на антикорупційній платформі. Але з продовженням повномасштабної війни він дедалі більше зазнає критики – як в Україні, так і за кордоном. Раніше українські правоохоронці заморозили активи п’ятого президента Петра Порошенка – суперника Зеленського на виборах та його постійного критика – і заборонили йому виїзд з країни.

Проголосований та підписаний закон – останній із серії кроків проти антикорупційних інституцій та активістів. На початку місяця Віталію Шабуніну, співзасновнику Центру протидії корупції, висунули обвинувачення у шахрайстві та ухиленні від військової служби. Шабунін заявив, що справи сфабриковані, тоді як інші активісти попередили, що це – сигнал про покарання тих, хто розслідує корупцію в оточенні Зеленського.

Тоді як у понеділок слідчі провели обшуки щонайменше у 15 співробітників НАБУ. СБУ повідомила, що затримала Руслана Магамедрасулова, керівника одного з підрозділів НАБУ, за ведення бізнесу в Росії.

На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.

Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.

Створення незалежних антикорупційних структур є ключовим елементом судової реформи, що має вирішальне значення для утвердження верховенства права та інтеграції України до ЄС.

Ці інституції мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості, – заявив речник Європейської комісії. – Приєднання України вимагатиме потужного потенціалу для боротьби з корупцією та забезпечення інституційної стійкості.

НАБУ створили за ініціативи західних партнерів, котрі після 2014 року готувалися надати мільярди доларів допомоги Україні, втім, хотіли гарантій, що ці кошти не потраплять до кишень посадовців. Агентство запустили у 2015 році за технічної підтримки ФБР і швидко набуло популярності завдяки гучним арештам високопосадовців.

Антикорупційні активісти вважають, що наступ на НАБУ пов’язаний із розслідуванням справи віцепрем’єра Олексія Чернишова. У червні НАБУ подало клопотання про його відсторонення.

На початку місяця Кабмін відмовився затвердити обраного на конкурсі детектива НАБУ Олександра Цивінського на посаду голови Бюро економічної безпеки. За словами Каленюк, така відмова є незаконною. Вона також зазначила, що реакція Заходу була слабкою, що могло дати Зеленському сигнал, ніби він може діяти безперешкодно.

Ухвалення закону у вівторок викликало широкий суспільний резонанс. Представники опозиційних партій стверджували, що закон ухвалили з порушенням процедури, й намагалися заблокувати трибуну під час голосування. Після ухвалення закону багато українців виступили проти нього в соцмережах, закликаючи президента не підписувати документ.

Мер Києва Віталій Кличко заявив, що законопроєкт “однозначно не наближає [Україну] до демократії, верховенства права і законності – до тих цінностей, за які сьогодні гинуть наші оборонці”. Він додав, що його автори “затягують Україну до авторитаризму”.

Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.

За даними “Еспресо”, у Львові протестувальники зібралися біля памʼятника Шевченка.

Як зазначає “Радіо Свобода”, мітинг також відбувається у Дніпрі. За підрахунками, на акцію зібралися приблизно сотня людей, які закликають ветувати законопроєкт №12414 щодо НАБУ і САП.

Акція проти підписання законопроєкту, що послаблює НАБУ та САП проходить і в Одесі. Біля міського саду зібралися близько пів сотні одеситів.

Згідно з інформацією місцевих ЗМІ, у Тернополі біля будівлі обласної військової адміністрації та обласної ради відбувся пікет проти ухвалених Верховною Радою змін до законодавства, які знищують незалежність антикорупційної системи в Україні.

Учасники тримали плакати з написами “Немає вибору, крім спротиву”, виступаючи проти підпорядкування антикорупційних органів Офісу генпрокурора.

У Луцьку акція пройшла на Театральному майдані. Пів сотні мітингувальників вимагали збереження незалежності НАБУ та САП. Присутні тримали плакати з написами “ВЕТО”, “Знищите НАБУ — знищите довіру” та “Руки геть від САП”, пише “Суспільне. Луцьк”.

В Івано-Франківську акція пройшла під стінами обласної адміністрації, повідомили в “Суспільному. Івано-Франківськ”.

Окрім того, у Полтаві поблизу театру імені Гоголя відбувся мирний протест проти ухвалення законопроєкту №12414. Учасники виступали проти змін, які, за їхніми словами, підривають незалежність НАБУ та САП — ключових антикорупційних органів країни, зазначили журналісти “Суспільного. Полтава”.

Представники України на перемовинах в Стамбулі наполягатимуть на необхідності негайного та повного припинення вогню, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Президент Володимир Зеленський повідомив анонсував кілька етапів обмінів полоненими у рамках домовленостей, досягнутих під час другої зустрічі з російською делегацією у Стамбулі.

Україна та Франція узгодили створення нового фонду підтримки критичної інфраструктури та пріоритетних секторів економіки України із цільовим обсягом фінансування у 200 мільйонів євро.

21 липня, у межах засідання у форматі “Рамштайн” міністр оборони Денис Шмигаль визначив та передав партнерам три ключові запити щодо озброєння.