У Києві другий день поспіль триває протест проти ухваленого закону щодо НАБУ та САП
Джерело: Ярослав Железняк/Facebook
Станом на вечір 23 липня площа біля театру Франка у Києві другий день поспіль заповнена мітингувальниками, котрі вимагають скасувати ухвалений Радою та в той же день підписаний главою держави щодо обмеження незалежності антикорупційних структур.
Надвечір 23 липня люди знову зібралися під час акції протесту проти закону №4555-IX щодо НАБУ і САП.
Втім, демонстрації тривають також в інших регіонах України.
Як повідомляє “Суспільне”, їх анонсували щонайменше у 17 містах.
22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.
Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.
На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.
Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.
Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.
Стурбованість прийняттям закону висловили в ЄС, а громадські та правозахисні організації закликали президента ветувати його.
Вже 23 липня Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднили спільну заяву після зустрічі керівників із президентом Володимиром Зеленським. У заяві наголосили, що ухвалений напередодні закон обмежує їхню незалежність.
- Президент Володимир Зеленський 23 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Цей крок викликав гостру реакцію у Брюсселі та може стати критичним фактором у заморожуванні процесу вступу України до Європейського Союзу.
- В Німеччині та Франції відреагували на резонансний законопроєкт, який фактично позбавляє незалежності Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП).
- Міжнародний фонд “Відродження” закликає скасувати закон про підпорядкування НАБУ та САП генеральному прокурору та повернути незалежність антикорупційним органам.
- Видання Finantial Times назвало “заходами проти незалежних антикорупційних органів” правки до законопроєкту №12414, який підпорядковує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) Офісу генпрокурора.
- Аналітики руху “Чесно” оприлюднили список народних депутатів, які підтримали законопроєкт №12414, із правками, які фактично обмежують незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
- Прем’єр-міністерка Юлія Свириденко заявила, що проблема корупції в Україні перебільшена.
Колишнього заступника начальника Служби безпеки президента України в складі Управління державної охорони Вадима Чучковського не доставили на засідання, на якому розглядали клопотання щодо зміни йому запобіжного заходу.
Спікер Ради Федерації Росії Валентина Матвієнко закликала “активізувати” розвиток креативної індустрії та створити власний аналог популярної китайської іграшки Labubu.
Оператор, режисер та військовослужбовець Ярослав Грубич втратив руку внаслідок поранення на фронті.
8 серпня в Києві відбудеться прощання з журналісткою Вікторією Рощиною, яка загинула в російському полоні минулого року.
Народна депутатка Мар’яна Безугла відреагувала на смерть нардепа Ярослава Рущишина, чим викликала обурення в користувачів та колег загиблого.