Навчання українських пілотів на F-16 може завершитись влітку 2024 року – WP

Джерело: The Washington Post

За інформацією ЗМІ, перша група з шести українських пілотів завершить навчання на винищувачах F-16 не раніше літа 2024 року.

Президент США Джо Байден, після того, як понад рік відхиляв прохання України щодо F-16, у травні змінив позицію і заявив, що підтримує ідею навчання українських пілотів на реактивних літаках і підтримує передачу літаків іншим країнам.

Данія та Нідерланди зголосилися очолити тренування, що породило надію серед офіційних осіб України, що літаки захищатимуть український повітряний простір уже у вересні цього року.

Та оскільки навчання українських пілотів на F-16постійно відкладається, тепер, ймовірно, Україна ще рік залишатиметься без винищувачів.

У середині липня радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати нададуть свою підтримку, “щойно європейці будуть готові”.

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний розкритикував західних партнерів за те, що вони очікують від українських військ широкомасштабного контрнаступу без сучасної авіації. Без таких винищувачів, як F-16, кажуть українські посадовці, вони не можуть конкурувати в небі.

Українські військові на передовій стверджують, що низьколітаючим російським вертольотам вдалося атакувати їхні наземні сили частково тому, що Україна не в змозі загрожувати їм.

Лише шість пілотів, приблизно половина ескадрильї, пройдуть перший раунд навчання, за словами двох українських посадовців, які говорили на умовах анонімності. Ще двох пілотів визначено як резервних кандидатів.

Хоча пілоти вже вільно володіють англійською, вони повинні спочатку відвідати чотиримісячні уроки англійської мови у Великій Британії, щоб вивчити термінологію, пов’язану з реактивними літаками.

Це відтерміновує початок бойової підготовки, яка, як очікується, триватиме пів року, до січня. Друга група приблизно буде готова через шість місяців або приблизно наприкінці наступного року.

Ще 20 українських пілотів готові до навчання англійською мовою, повідомили офіційні особи США, додавши, що більшість найкращих українських пілотів, як очікується, залишаться в Україні, де вони здійснюють вильоти на літаках радянської розробки та стріляють французькими ракетами SCALP і британськими Storm Shadow.

Україна просила союзників про винищувачі з перших днів повномасштабного вторгнення Росії, проте добитись схвалення вдалось лише весною 2023 року.

На саміті лідерів НАТО в липні офіційні особи Данії та Нідерландів оголосили, що дев’ять інших країн — Велика Британія, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія та Швеція — беруть участь і що навчання розпочнеться в серпні.

До серпня стало зрозуміло, що плани все ще формуються. Данія та Нідерланди остерігаються вдаватися до конкретизації обсягу, масштабу чи часу зусиль.

Речник міністерства оборони Нідерландів підполковник Марк ван де Бек сказав, що основною проблемою є нестача навчально-тренувальних літаків F-16 у Європі. Нідерланди, наприклад, перебувають у процесі переходу на більш досконалі F-35 і перемикнули фокус навчання з F-16.

Офіційні особи США також кажуть, що Україна висунула лише вісім пілотів, які готові до навчання. Американський посадовець, який говорив на умовах анонімності, сказав, що адміністрація Байдена нещодавно отримала список імен пілотів.

Ці невеликі цифри викликали питання у Вашингтоні про те, наскільки Київ готовий запустити таку амбітну програму в розпал екзистенційної боротьби.

На початку 2024 року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон пул активів ліквідованих російських “Сбербанку” (перейменованого у “МР Банк”) та “Промінвестбанку”, а також  збанкрутілого українського “Мегабанку”. Це – комерційна нерухомість в Одесі та Сумах та право вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда. Однак, перемогу здобули компанії, що належать громадянам Росії.

18 грудня Генеральний секретар НАТО Марк Рютте повідомив, що Україна отримає 19 систем ППО від союзників для захисту критичної інфраструктури.

18 грудня у Брюсселі президент Володимир Зеленський зустрівся з главою Франції Емманюелем Макроном. Сторони обговорили ключові пріоритети для зміцнення оборонних спроможностей України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 грудня.  Загалом від початку цієї доби відбулося 224 бойових зіткнення.

Співзасновник Monobank Олег Гороховський опинився в центрі уваги через неоднозначний коментар стосовно моделей платформи OnlyFans. У своєму Telegram-каналі він написав: “Думаю, що для цієї категорії платників податків теж непогано зайде податок заднім числом ;)”.