У США науковці винайшли метод перетворення пластику на мило

Джерело: The Guardian

Науковці з Університету штату Вірджинія та Технічного університету Вірджинії розробили метод, який дозволяє переробити поліетилен на жирні кислоти –  основний інгредієнт мила.

Як розповів Гуолян Лю, професор хімії Технічного університету Вірджинії, ідея до нього прийшла, коли він сидів біля каміна на Різдво.

“Коли дрова горять, вони випускають дим, який складається з дрібніших частинок дрів. Мені спало на думку питання, чи спалювання пластику працюватиме таким же чином”, – пояснив вчений.

Зазначено, що Лю разом зі своїми колегами побудували схожий на піч реактор, який можна використовувати для безпечного спалювання пластику. Температура в нижній частині реактора сягає досить високої позначки, що дозволяє розірвати полімерні ланцюги, тоді як верхня частина реактора охолоджується до температури, яка запобігає їх надмірному розпаду.

Науковці зібрали залишки після спалення та встановили, що створений ними продукт був коротколанцюговим поліетиленом – різновидом воску. Далі вони перетворили віск на мило.

“Це перше у світі мило з пластику. Колір трохи дивний, але це працює”, – підкреслив Лю.

Метод, винайдений вченими, працює на поліетилені та поліпропілені, двох найпоширеніших типах пластику. Разом на обидва припадає близько половини всіх пластикових відходів: майже 200 мільйонів тонн щороку. Більше 80 відсотків пластикових відходів потрапляє на звалища, у той час як менше 10% переробляється.

Однією з переваг методу Лю є те, що він працює на пластику, термін експлуатації якого закінчився, і який неможливо переробити звичайним способом.

Метод також розроблено таким чином, щоб бути адаптованим для використання в промислових умовах.

При цьому професор Лю наголосив, що найкращий спосіб уникнути забруднення пластиком – мінімізувати його використання.

Життя британських монархів – це не лише урочистості й титули, а й постійна загроза безпеці. У 1980–90-х роках члени королівської родини неодноразово ставали мішенню замахів, спроб викрадення та нападів божевільних. Цей тиск особливо гостро відчувала принцеса Діана – одна з найвідоміших і найбільш переслідуваних ЗМІ жінок свого часу.

Національний інститут раку США (NCI), один з головних центрів боротьби з онкологією у світі, переживає масштабну кризу. Після десятиліть підтримки з боку обох політичних таборів і значного прогресу в зниженні смертності від раку, інститут опинився в епіцентрі різких скорочень, кадрових чисток та адміністративного хаосу – наслідків рішень адміністрації Дональда Трампа.

У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.

Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про затвердження засад державної мовної політики, в якому серед загроз для російської мови згадується використання іноземних слів. У документі йдеться, що чужомовна лексика нібито підриває “єдину культурно-цивілізаційну спільність Руського миру”.