Передчасне старіння та ризик раку шкіри: все, що потрібно знати про засмагу

Джерело: The New York Post

Згідно з дослідженням Національного інституту раку, проведеним у 2020 році, близько 39% жінок і 29% чоловіків у Сполучених Штатах навмисно шукали місця для засмаги на відкритому повітрі – попри ризики розвитку раку шкіри чи передчасного старіння.

Хоча бронзовий відтінок шкіри, якого вдається досягнути, засмагаючи на сонці, може не викликати больові відчуття чи лущитися, як сонячний опік, він все одно небезпечний, кажуть експерти.

“Якби ваша шкіра могла говорити, вона б сказала: “Ой!”, коли ви засмагаєте”, – зазначила докторка Марал Скелсі, дерматологиня з Джорджтаунського університету.

Насправді, за її словами, шкіра стає бронзового кольору саме тому, що вона була травмована. Додаткова пігментація, як пояснила Скелсі, – це спроба шкіри захистити себе від подальших пошкоджень.

Ризик раку шкіри

Сонячні опіки вже давно пов’язують із підвищеним ризиком раку шкіри, проте мало хто знає, що засмага також може сприяти появі захворювання, зауважила докторка Патриція Фарріс, дерматологиня із Метері, Луїзіана.

Вона пояснила, що засмага та сонячні опіки викликані впливом двох типів ультрафіолетових сонячних променів. Ультрафіолетові промені B викликають сонячні опіки, тоді як ультрафіолетові промені A проникають глибше та викликають засмагу. Обидва типи УФ-променів можуть викликати мутації ДНК, що підвищує ризик розвитку раку, – попередила Фарріс.

“Коли засмага в солярії ввійшла в моду, побутувала думка, що засмагати можна безпечно, якщо ви не згорите”, – прокоментувала вона, додавши, що майже одразу дерматологи почали приймати молодих пацієнтів із раком шкіри, зокрема меланомою”.

УФ-випромінювання пошкоджує шкіру й іншими способами, сказала докторка Мін Денг, дерматологиня із MedStar Health у Чеві-Чейз, штат Меріленд.

“Існує ціла низка молекулярних наслідків”, – наголосила вона. Крім прямого пошкодження ДНК, УФ-випромінювання пригнічує імунну систему таким чином, що зростає ризик раку, що також спричиняє передчасне старіння шкіри.

За словами Фарріс, УФ-промені беруть участь у “розщепленні молекул колагену та еластину й викликають зморшки, пігментні плями та обвітрену шкіру”.

 А як щодо вітаміну D?

Незважаючи на те, що важливо отримувати достатню кількість вітаміну D – дорослі віком від 19 до 70 років повинні отримувати 600 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D на день – експерти кажуть, що люди часто мають неправильні уявлення про те, як найкраще його отримати.

Вітамін D синтезується в шкірі після впливу сонячних променів. Згідно з дослідженнями, більшість дорослих зі світлою шкірою зазвичай можуть отримати достатню кількість вітаміну D, провівши на вулиці до 10 хвилин опівдні протягом весняних і літніх місяців.

Дослідження також свідчать про те, що сонцезахисний крем суттєво не погіршує здатність організму виробляти вітамін D під впливом сонячного світла, пояснила докторка Фарріс. Якщо у вас темніша шкіра, ваше тіло може бути не в змозі синтезувати стільки вітаміну D від сонячного світла, тому безпечніше отримувати його з таких продуктів, як лосось, яєчні жовтки, молоко та сік, а також добавки, порекомендувала докторка Скелсі.

При цьому вона зазначила, що люди похилого віку мають більше проблем із синтезом вітаміну D, порівняно з молоддю. Отже, чим старші ви, тим більше вам необхідно вживати продуктів, багатих вітаміном D, або приймати добавки.

Як уберегтися від сонця?

Скелсі розповіла, що для кращого захисту шкіри від ультрафіолету слід використовувати сонцезахисний крем із позначкою “широкого спектру”. Американська академія дерматології рекомендує SPF 30.

Людям зі смаглявим відтінком шкіри докторка Денг радить використовувати тоновані мінеральні сонцезахисні креми, оскільки оксид заліза, який вони містять, захищає шкіру від інших довжин хвиль світла, які можуть сприяти гіперпігментації та іншим розладам, характерним для темної шкіри.

Так, для захисту шкіри від УФ-променів потрібно нанести одну чарку сонцезахисного крему на всю відкриту ділянку тіла. Водночас, якщо ви купаєтесь або пітнієте, потрібно повторно наносити захист щогодини, навіть якщо це водостійкий сонцезахисний крем.

У Білому домі нещодавно розглядали можливість публічного заклику до офіційного запрошення України до НАТО, проте вирішили поки що цього не робити.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22.00 24 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 198 бойових зіткнень.

Дональд Трамп-молодший став найвпливовішим членом родини Трампів у той час, коли обраний 47-м президентом США Дональд Трамп формує найбільш суперечливий Кабінет міністрів у сучасній історії країни. Про це повідомили шість джерел, наголошуючи на тому, що саме молодший просуває відданих, але менш досвідчених кандидатів замість більш кваліфікованих претендентів на ключові посади в адміністрації.

Литва забезпечить фінансування виробництва українських далекобійних безпілотників. Відповідний Меморандум про взаєморозуміння підписали у Вільнюсі між міністром оборони Рустемом Умєровим та міністром оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом.

США дозволили Україні застосовувати далекобійні ракети ATACMS, котрі спільно із британськими Storm Shadow вже використовуються для ударів по російських цілях. Це рішення, ухвалене після тривалих вагань, стало відповіддю на загрозу з боку російських військ, підкріплених солдатами з Північної Кореї.