Вчені синтезували залізо у формі, яке знаходиться в ядрі Землі
Джерело: Scienc Aalert
Дослідники у спробах краще зрозуміти склад ядра синтезували залізо у формі, яке знаходиться глибоко у Землі. Для цього вони використали сейсмологічні дані, які стверджували, що ядро Землі тверде і оточене рідиною.
Форму, яку отримали, назвали гексаферумом або епсилоновим залізом (ϵ-Fe). Воно може перебувати у стабільному стані лише за умов надзвичайно високого тиску.
Минулого століття вчені з’ясували, що сейсмічні хвилі поширюються швидше від полюса до полюса та від екватора до екватора. Більшість теорій пояснювали причини цього можливою структурою заліза в ядрі, утім перевірити було важко через руйнування під час синтезу.
Як виявилося проблема була у перетворенні фази атмосферного тиску заліза. Його ще називають феритом або альфа-залізом. Високий тиск призводив до того, що під час спроб подрібнити ферит на гексаферум — він розбивається на крихітні кристали. Такі елементи непридатні для детального аналізу.
Утім група фізика під керівництвом Аньєса Девейле вирішила помістити кристали фериту в алмазне ковадло у вакуумний нагрівач. Вони поступово підвищували тиск до 7 гігапаскалів, тобто у 70 тисяч разів, який перевищує атмосферний тиск моря, а температуру – до 800 Кельвінів (527 градусів за Цельсієм).
Завдяки цьому методу дослідники отримали аустеніт — проміжну фазу заліза. Кристали цього об’єкта набагато плавніше перейшли у фазу гексаферуму при тиску від 15 до 33 гігапаскалів при 300 Кельвіна. Вже гексаферум досліджували синхротронним променем Європейського центру синхротронного випромінювання, у результаті чого виявили, що його еластичність залежить від напрямку. Тобто хвилі поширюються швидше вздовж однієї певної осі.
Вчені перевірили, чи зберігається явище під час змін тиску. Виявилося, що гексаферум так само поводиться в середовищі до 360 гігапаскалів внутрішнього ядра, що підтверджує тезу, як сейсмічні хвилі поширюються планетою.
- Команда, яка керувала підводним роботом Інституту океану ім. Шмідта, знайшла цілу екосистему під дном Тихого океану.
Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.
Українські прикордонники отримали від Чехії сучасну самохідну артилерійську установку DITA калібру 155 мм. Ця допомога посилює вогневі можливості Державної прикордонної служби України.
Упродовж 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за наказом російських кураторів вчиняли підпали в Україні.
15 січня Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації в Україні до 9 травня 2025 року.
Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що “Енергоатом” планує будувати енергоблоки Хмельницької АЕС коштами українців, тобто шляхом підвищення тарифів населенню.