Болгарія та Румунія планують побудувати дві нові дамби на Дунаї

Джерело: Euronews

Румунія та Болгарія сподіваються незабаром розпочати будівництво двох нових гідроелектростанцій на річці Дунай, попри те, що занепокоєння щодо їх впливу на навколишнє середовище та ядерну безпеку зростає.

Перший із нових заводів буде розташований між Турну-Мегуреле (Румунія) і Нікополем (Болгарія), а інший з’єднає румунське місто Келераш з болгарським містом Сілістра. 

Річка є другою за довжиною в Європі та простягається на понад 2800 км, через 10 країн: Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Болгарію, Румунію, Україну та Молдову.

“Болгарії давно пора скористатися перевагами цього природного ресурсу”, – повідомляє міністерство енергетики Болгарії. 

Тим часом міністр енергетики Румунії Себастьян Бурдуя заявив, що перша гребля “вважається вигідною інвестицією, з важливою потужністю понад 800 МВт встановленої потужності, розділених навпіл з Болгарією”.

Але хоча існує політичне узгодження щодо реалізації проєктів, будівництво гідроелектростанцій викликає багато питань з екологічної точки зору. 

“Вплив на цю конкретну ділянку кордону буде величезним. У цій частині є сотні островів, які є дуже цінними”, – сказав Ульріх Ейхельманн, генеральний директор RiverWatch, некомерційної організації, що стежить за станом європейських річок. 

Будівництво дамб у нижній частині Дунаю затопить багато з цих островів. 

“Ці райони, швидше за все, є останніми місцями нересту кількох видів осетрових, а також оселедців. Для всіх цих видів це матиме вбивчий ефект, аж до Чорного моря”, – додав він.

Проте місцеві жителі, схоже, з ентузіазмом ставляться до гідроелектростанцій, попри те, що визнають їхній вплив на навколишнє середовище. 

“Цей проєкт забезпечить зарплати та податки для місцевих бюджетів, і це було б дивовижно”, – сказала Анджела Добре, жителька Турну-Мегуреле, яка керує некомерційною організацією з місцевого розвитку.

Вдень 23 червня російські окупанти атакували Одещину ударними безпілотниками. Є жертва та постраждалий.

Військовослужбовці Національної гвардії України, у яких самовільне залишення частини (СЗЧ) зафіксували до 12 червня 2026 року, відтепер також можуть повернутися на службу через “Армія+”.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.

Контррозвідка Служби безпеки затримала ще одного коригувальника повітряних атак рашистів по Запоріжжю. Ним виявився місцевий мобілізований, який самовільно залишив військову частину і пішов на співпрацю з ФСБ.

У ніч на 23 червня оператори Сил безпілотних систем ЗСУ уразили ударні дрони противника, засоби ППО, об’єкти енергетичної інфраструктури, паливно-мастильні матеріали та логістичний транспорт.