Чи може кава компенсувати дефіцит сну: відповіли американські психологи

Джерело: Sciencealert.com

Психологиня Мічиганського університету Кімберді Фенн розповіла, чи може людина при недосипі результативно працювати і не відчувати себе погано, та яке відношення до цього має кава.

Як пояснили у виданні, під час дослідження Фенн намагалася знайти маніпуляції, які можуть запобігти негативним наслідкам відсутності сну.

“Ми знайшли просту відповідь: ніщо не здатне замінити сон”, – прокоментувала вона.

Під час дослідження, коли учасників, позбавлених сну, просили стежити за екраном комп’ютера і натискати кнопку кожного разу, коли вони бачать червону крапку, з’ясувалося, що у них є проблеми з увагою. Вони не помічають яскраво-червону крапку і не реагують впродовж півсекунди. Ці прогалини в увазі спричинені наростанням бажання поспати і частіше зустрічаються в ті моменти 24-годинного циркадного циклу, коли організм очікує на сон.

Разом з порушеннями уваги науковці також встановили, що позбавлення сну призводило до більшої кількості помилок у визначенні місця. Заміна місць – це складна здатність, яка передбачає виконання ряду кроків по порядку, не пропускаючи та не повторюючи жодного з них.

“Це як слідувати рецепту, щоб спекти торт по пам’яті. Ви б не хотіли забути додати яйця або випадково двічі додати сіль”, – зазначили вчені.

Водночас під час дослідження фахівці намагалися протестувати різні способи потенційно компенсувати нестачу сну. Вчені хотіли з’ясувати, чи допоможе кофеїн зберегти увагу і уникнути помилок при розстановці місць, зокрема після безсонної ночі.

Так, спеціалістам вдалося встановити, що кофеїн поліпшив здатність концентрувати увагу в учасників з дефіцитом сну настільки добре, що їх продуктивність була аналогічна людям, які спали всю ніч. Вживання кофеїну людьми, які спали всю ніч, також підвищило їх працездатність.

Примітно, що кофеїн допомагав підтримувати увагу всім, а не тільки тим, хто не спав. Однак дослідники також встановили, що кофеїн не скорочував число помилок визначення місця ні в групі, позбавленій сну, ні в групі, яка спала.

“Це означає, що якщо ви недосипаєте, кофеїн може допомогти вам не спати і грати в Candy Crush, але навряд чи допоможе вам скласти іспит з алгебри”, – пожартували вчені.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.

У вересні російська армія щоденно втрачала на полі бою в Україні у середньому по 1271 особі вбитими та пораненими. Відповідні дані оприлюднив високопосадовець Північноатлантичного альянсу на брифінгу в Брюсселі в кулуарах засідання міністрів оборони 17 жовтня. 

Надлишок нафти на світовому ринку штовхає її ціну вниз, а разом з нею нижче встановленого порогу у $60 за барель опустилася і вартість російського сорту.