Чи може кава компенсувати дефіцит сну: відповіли американські психологи

Джерело: Sciencealert.com

Психологиня Мічиганського університету Кімберді Фенн розповіла, чи може людина при недосипі результативно працювати і не відчувати себе погано, та яке відношення до цього має кава.

Як пояснили у виданні, під час дослідження Фенн намагалася знайти маніпуляції, які можуть запобігти негативним наслідкам відсутності сну.

“Ми знайшли просту відповідь: ніщо не здатне замінити сон”, – прокоментувала вона.

Під час дослідження, коли учасників, позбавлених сну, просили стежити за екраном комп’ютера і натискати кнопку кожного разу, коли вони бачать червону крапку, з’ясувалося, що у них є проблеми з увагою. Вони не помічають яскраво-червону крапку і не реагують впродовж півсекунди. Ці прогалини в увазі спричинені наростанням бажання поспати і частіше зустрічаються в ті моменти 24-годинного циркадного циклу, коли організм очікує на сон.

Разом з порушеннями уваги науковці також встановили, що позбавлення сну призводило до більшої кількості помилок у визначенні місця. Заміна місць – це складна здатність, яка передбачає виконання ряду кроків по порядку, не пропускаючи та не повторюючи жодного з них.

“Це як слідувати рецепту, щоб спекти торт по пам’яті. Ви б не хотіли забути додати яйця або випадково двічі додати сіль”, – зазначили вчені.

Водночас під час дослідження фахівці намагалися протестувати різні способи потенційно компенсувати нестачу сну. Вчені хотіли з’ясувати, чи допоможе кофеїн зберегти увагу і уникнути помилок при розстановці місць, зокрема після безсонної ночі.

Так, спеціалістам вдалося встановити, що кофеїн поліпшив здатність концентрувати увагу в учасників з дефіцитом сну настільки добре, що їх продуктивність була аналогічна людям, які спали всю ніч. Вживання кофеїну людьми, які спали всю ніч, також підвищило їх працездатність.

Примітно, що кофеїн допомагав підтримувати увагу всім, а не тільки тим, хто не спав. Однак дослідники також встановили, що кофеїн не скорочував число помилок визначення місця ні в групі, позбавленій сну, ні в групі, яка спала.

“Це означає, що якщо ви недосипаєте, кофеїн може допомогти вам не спати і грати в Candy Crush, але навряд чи допоможе вам скласти іспит з алгебри”, – пожартували вчені.

В каліфорнійській лікарні пацієнт, який, як вважають, був під дією наркотиків, спричинив хаос, залізши на стелю відділення невідкладної допомоги, де застряг і пожежникам довелося його визволяти.

Станом на 22:00 в суботу, 22 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 187.

ЗМІ Німеччини оприлюднили 1000-сторінковий документ “Operations Plan Germany”, в якому детально описано, як країна планує відповісти на війну з Росією. 

Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів. 

В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.