«Дружба та братство – найбільше багатство»: Україна та Польща ввели в обіг спільні пам’ятні монети

Джерело: Національний банк України
У День Незалежності України центральні банки України та Польщі разом увели в обіг пам’ятні монети зі спільного набору “Дружба та братство – найбільше багатство”.
Цей україно-польський набір складається з двох срібних пам’ятних монет номіналом 10 гривень та 10 злотих і присвячений партнерству наших країн.
Очільник Нацбанку Андрій Пишний презентував набір монет під час зустрічі з надзвичайним і повноважним послом Республіки Польща в Україні Бартошем Ціхоцьким.

Зображення: Національний банк України/Facebook
Україно-польський набір пам’ятних монет продовжує серію “Безсмертна моя Україно”.
Монети, що входять до набору, виготовлено зі срібла 999 проби, маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г (кожна). Оздоблені тамподруком (кольоровим друком) та складені разом, вони утворюють комплект у формі серця.
На аверсі монети номіналом 10 гривень угорі на тлі синьо-жовтого прапора розміщено тризуб – малий Державний Герб України, нижче – номінал монети та графічний символ гривні на фоні композиції, що відтворює жахи війни.
На аверсі монети номіналом 10 злотих угорі на тлі біло-червоного прапора зображено орла, що офіційно затверджений для герба Республіки Польща; нижче – номінал монети та графічний символ польського злотого на тлі композиції, що символізує допомогу та підтримку.

Зображення: Національний банк України/Facebook
На монетах, що реалізуються Національним банком України, на аверсі зображені логотипи Банкнотно-монетного двору НБУ, Національним банком Польщі – логотипи Польського монетного двору (Mennica Polska S.A.).
На реверсах монет зображено постаті українця (на монеті номіналом 10 гривень) і поляка (на монеті номіналом 10 злотих), які сидять за одним столом, накритим скатертиною, і діляться хлібом та вином.
Це символічна композиція, притаманна традиційним уявленням і звичаям обох сусідніх слов’янських народів: розділити хліб – означає жити в добрі і злагоді, допомогти в скруті. Це найвищий ступінь прихильності і приязні. Сидіти за одним столом і пити вино з однієї чаші означає взаємну любов і повагу. Пиття зі спільної чаші символізує єднання, побратимство.
Якщо дві монети скласти разом, орнамент у нижній частині реверсу утворює квітку – символ надії, життя та розвитку.

Зображення: Національний банк України/Facebook
На реверсі монет також розміщено написи півколом: ДРУЖБА ТА БРАТСТВО – НАЙБІЛЬШЕ БАГАТСТВО (на монеті номіналом 10 гривень); PRZYJAŹŃ I BRATERSTWO TO NAJWIĘKSZE BOGACTWO (на монеті номіналом 10 злотих).
Дизайн монет створив заслужений художник України Володимир Таран. Скульптор – Володимир Атаманчук.
В Україні набір можна буде придбати з 31 серпня 2023 року в інтернет-магазині нумізматичної продукції Національного банку. Загалом через інтернет-магазин буде реалізована одна тисяча наборів, усі вони будуть доступні з першого дня продажу.
У Польщі придбати набір можна буде в касах регіональних відділень Національного банку Польщі та в інтернет-магазині Kolekcjoner. Кошти від продажу цього набору Національний банк Польщі має намір передати Україні як безповоротну гуманітарну фінансову допомогу.
- До Дня Незалежності України Національний банк презентував пам’ятні монети “Сміливість бути. UA” номіналом у 10 та 5 гривень.
- У пункті пропуску “Смільниця” (Львівщина) викрили 38-річного громадянина Естонії, який намагався вивезти з України колекцію старовинних монет.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.