Казахстан нарощує експорт нафти в обхід Росії

Джерело: Bloomberg

Казахстан купує танкери для транспортування своєї нафти через Каспійське та Чорне моря, адже найбільший виробник нафти в Центральній Азії шукає альтернативи своєму основному експортному трубопроводу через Росію.

Підрозділ державного АТ “НК “КазМунайГаз” вже придбав два танкери дедвейтом 8 тис. тонн кожен — відносно невеликі судна за стандартами галузі — для транспортування нафти через Каспій, повідомив заступник міністра енергетики Єрлан Аккенженов . За його словами, планується придбати ще два судна дедвейтом 80 000 тонн кожне — один із найпоширеніших розмірів вантажів — для роботи в Чорному морі.

Зауважується, що Казахстан вивчає ці альтернативи, навіть якщо Каспійський трубопровідний консорціум, який проходить через Росію, залишається найприбутковішим маршрутом для експорту сирої нафти в країну. Нині країна шукає нові засоби експорту своєї нафти, щоб знизити залежність від РФ.

Цього року постачання до Баку, звідки нафта прямує трубопроводом до турецького Джейхана, становила 300 000 тонн. Це крапля в морі порівняно з обсягами прокачування через КТК, експорт через який склав з початку року до 18 серпня 40,5 млн тонн. Одначе, за підсумками 2023 року Казахстан має намір довести вивезення нафти Каспійським морем приблизно до 1,5 млн тонн.

Минулого року на КТК припало 80% експорту нафти Казахстану. Країна пообіцяла збільшити постачання сировини до Європи, яка відмовилася від російського палива.

За словами Аккенженова, країна також має можливості збільшити експорт нафти до Китаю до 6,5 мільйонів тонн на рік з 1 мільйона.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 16 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 115 бойових зіткнень.

15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.

15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.

Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.

15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.