Домашні тварини теж можуть зіштовхнутися з деменцією: як допомогти своїм улюбленцям
Джерело: The Washington Post
Коти та собаки теж можуть страждати на деменцію, яка з часом змінює їхню звичку поведінку. Точно невідомо скільки тварин мають хворобу, оскільки дослідження надають різні результати. Утім точно зрозуміло, що у такому стані “пухнастим” треба допомагати.
Стефані МакГрат, доцент кафедри неврології в Коледжі ветеринарної медицини та біомедичних наук Університету штату Колорадо. зауважила, що багато людей не розуміють, що це явище дуже поширене. В одному дослідженні йдеться, що 14-35% домашніх собак віком від 8 років і старше мають деменцію, в іншому дослідження йдеться, що майже одна третина котів у віці від 11 до 14 років і 50 відсотків котів від 15 років і старше хворіють.
Утім Гері Ландсберг, канадський ветеринарний біхевіорист і ветеринарний науковий директор CanCog, дослідницької організації здоров’я тварин та інші експерти вважають, що ці цифри занадто занижені, бо власники можуть не розуміти причини зміни поведінки улюбленців.
Ознаки
- Сплутаність свідомості та дезорієнтація.
- Улюбленці забувають те, чого навчилися, наприклад, дресирування або використання лотка.
- Зміни в їхньому режимі сну.
- У котів посилення вокалізації, що означає більше плачу або виття, — очевидна ознака.
Наприклад, деякі коти можуть не спати всю ніч і гучно нявкати тощо.
Інколи тварини мають хвороби, які нагадують деменцію. Зокрема стани, такі як біль при артриті, рак, втрата слуху або зору, гіпертонія та хронічна хвороба нирок тощо. Вони можуть викликати симптоми, які імітують деменцію у домашніх тварин, і їх необхідно виключити перед діагностикою когнітивного розладу.
Утім варто зауважити, що і людина з деменцією може мати інші пов’язані з віком медичні проблеми.
Що робити, якщо ви підозрюєте зниження когнітивних функцій у свого улюбленця
- Проконсультуйтеся з ветеринаром, аби дізнатися причину проблеми.
- Запитайте про ліки, добавки, дієти тощо.
- Дізнатися у ветеринара про продукти, які, на думку деяких експертів, можуть підтримувати здоров’я мозку.
- Дотримуватися розпорядку для домашніх тварин, оскільки їм може бути важко впоратися зі змінами.
- Поліпшить їхнє середовище, наприклад зробити пандуси або покласти килимок для йоги, килимок на слизьку підлогу тощо.
- Збагатіть їхнє середовище, не забувайте навчати їх і винагороджувати.
- Зменшіть стрес.
- Заохочуйте їх до фізичних вправ.
Питання того, як саме з’являється деменція вчені ще вивчають.
- У долині Вакатіпу-Ваймаорі, альпійській місцевості Південного острова Нової Зеландії, випустили птахів такахе. Ці тварини не вміють літати та їх десятиліттями вважали вимерлими.
У суботу, 26 квітня, після церемонії прощання з Папою Римським Франциском, президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Окрім того, Зеленський окремо поспілкувався з премʼєркою Італії Джорджею Мелоні.
Генштаб назвав втрати армії Росії та Північної Кореї під час Курської операції.
У Святошинському районі Києва завершили ліквідацію наслідків ракетного удару 24 квітня, внаслідок якого загинули 12 людей.
Папу Римського Франциска поховали у базиліці Пресвятої Марії (Санта-Марія-Маджоре). Закрита церемонія тривала близько пів години.
Сьогодні, 26 квітня, російські війська атакували Донецьку область, використовуючи, зокрема, авіабомби. Внаслідок обстрілів загинули троє людей, ще восьмеро отримали поранення.