Ердоган закликає G20 задовольнити вимоги Росії щодо зернової угоди – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган закликає кількох лідерів G20 задовольнити деякі вимоги Росії, щоб спробувати відновити зернову угоду.

Як повідомили джерела, знайомі з ходом переговорів, Ердоган, який допоміг у створенні оригінальної Чорноморської зернової ініціативи у 2022 році, намагається провести закриті зустрічі з лідерами під час саміту G20 у Нью-Делі цими вихідними.

Хоча зусилля Туреччини навряд чи вплинуть на союзників України в США та Європі, прийняття Ердоганом вимог Росії свідчить про виклики, з якими він стикається під час свого балансування між обома сторонами.

Туреччина прагне відновити поставки згідно з підтриманою ООН угодою, з якої Росія вийшла в липні, але Ердогану не вдалося переконати президента Росії Володимира Путіна приєднатися до угоди на переговорах у Сочі, цього тижня.

Туреччина просить світових лідерів сприяти страхуванню російського експорту продовольства та добрив лондонським Lloyd’s і відновити підключення РФ до системи SWIFT для міжнародних платежів, за словами трьох турецьких посадовців, знайомих з обговореннями. Вони попросили не називати їх імені для обговорення чутливого питання.

Своєю чергою очікується, що члени G20 вимагатимуть “негайних і безперешкодних поставок зерна, продуктів харчування та добрив/вхідних ресурсів з Російської Федерації та України”, за словами людей, знайомих з обговореннями.

Також вони скажуть, що угода важлива для задоволення попиту в країнах, що розвиваються, насамперед в Африці, і закликатимуть до припинення “військового знищення” або інших атак на відповідну інфраструктуру.

США та їхні союзники відкидають заяви Росії про те, що санкції обмежують експорт сільськогосподарської продукції з РФ, і поки що опираються закликам послабити обмеження.

Кілька європейських дипломатів заявили, що Росія відхилила запропонований ООН компроміс, який мав би створити дочірню компанію державного фермерського банку “Россільгоспбанк”, який потрапив під санкції, і дозволити новій компанії використовувати SWIFT.

За їх словами, Туреччина під час зустрічей часто згадує про стан зернових переговорів. Анкара намагається знайти консенсус у спробі відновити угоду, сказав індійський чиновник.

Невизначеність щодо майбутнього поставок від одного з найбільших у світі експортерів зерна сприяла тижням волатильності світових цін на пшеницю, як і сплеск військових дій у Чорному морі та навколо нього.

Туреччина каже своїм колегам, що спосіб відновити угоду полягає в послабленні деяких санкцій, які, як стверджує РФ, перешкоджають їй імпортувати сільськогосподарське обладнання, таке як трактори або запчастини, заявили турецькі чиновники.

Україна веде переговори з Румунією та Болгарією щодо альтернативного морського маршруту, який проходив би з України через територіальні води Румунії, повідомили європейські дипломати. Однак цей шлях забезпечить лише частину потреб.

Папа Римський Франциск без пояснення відмовився від запрошення відвідати церемонію повторного відкриття  Собору Паризької Богоматері у Парижі, заплановану на 7-8 грудня. Понтифік заявив, що не збирається брати участь у заході відкриття собору після реконструкції.

У ніч на 19 вересня російські війська вчергове обстріляли Харків. Ворог поцілив у відкриту територію одного з районів, наразі відсутня інформація щодо постраждалих.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 18 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення. Більш як 50% від загальної кількості боїв відбулися на Покровському та Курахівському напрямках.