Попри відсутність мозку, медузи продемонстрували здатність до навчання – дослідження

Джерело: The New York Times з посиланням на доповідь, опубліковану в журналі Current Biology
Коробчасті медузи, відомі також як “кубомедузи”, відрізняються складною зоровою системою. Зокрема, ці тварини мають 24 ока розміром із виноградину. Утім, як інші медузи, вони позбавлені мозку і керують своїм тілом кубічної форми за допомогою розподіленої мережі нейронів, яка виявилася складнішою, ніж передбачалося.
Так, науковцям вдалося встановити, що медузи виду Tripedalia cystophora мають здатність до навчання. Складність вивчення здатності до навчання у коробчатих медуз полягала в тому, щоб виявити повсякденну поведінку, якій вчені могли б навчити цих істот у лабораторних умовах.
За словами Андерса Гарма, біолога з Копенгагенського університету, його команда вирішила зосередити свою увагу на швидкому розвороті, який ястична залоза робить, коли є небезпека вдаритися об корінь мангрового дерева. Це коріння височіє над водою як чорні вежі, а вода навколо них видається блідою. Примітно, що контраст між ними може змінюватися щодня: мул робить воду мутною і ускладнює визначення відстані до коріння. Як же коробчасті медузи усвідомлюють, що вони підійшли занадто близько?
“Гіпотеза полягала в тому, що вони мають навчитися цьому, зокрема оцінювати якість води та колірний контраст”, – пояснив Гарм.
Створивши в лабораторії ілюзію мангрових дерев в акваріумі, фахівці встановили, що після кількох зіткнень медузи почали уникати перешкод. Менш ніж за вісім хвилин після потрапляння до відра вони почали плавати на 50% далі від малюнка на стінках і майже вчетверо частіше робити маневр розвороту.
Потім науковці вирішили витягти з медузи зорові нейрони та дослідити їх у чашці. Клітинам показували смугасті зображення та одночасно подавали невеликий електричний імпульс, що символізує зіткнення. Приблизно за п’ять хвилин клітини почали посилати сигнал, який змусив би цілу коробчату медузу повернутися.
“Дивовижно, як швидко вони навчаються”, – наголосив Ян Білецький, дослідник з Інституту фізіології Кільського університету в Німеччині.
Як розповів Майкл Абрамс, постдокторський дослідник із Каліфорнійського університету в Берклі, який вивчає нейробіологію сну медуз, отримані результати дослідження дозволяють припустити, що медузи володіють певним рівнем короткочасної пам’яті, оскільки вони можуть змінювати свою поведінку, ґрунтуючись на минулому досвіді.
- Коти та собаки теж можуть страждати на деменцію, яка з часом змінює їхню звичку поведінку. Точно невідомо, скільки тварин мають хворобу, оскільки дослідження надають різні результати. Утім, точно зрозуміло, що у такому стані “пухнастим” треба допомагати.
- Винахідники розробили VR-окуляри для мишей, які дозволяють ефективніше поміщати їх у віртуальні тривимірні середовища та відстежувати при цьому зміни у мозковій діяльності тварин.
Президент США Дональд Трамп оголосив, що Індія та Пакистан домовилися про повне і негайне припинення вогню.
Космічний апарат радянських часів “Космос 482” впав на Землю після 53 років перебування на орбіті через невдалу місію на Венеру.
Державні ЗМІ Китаю повідомили про початок перемовин на високому рівні між США та КНР у Женеві (Швейцарія) щодо торгівельної війни між державами.
У місті Сарни на Рівненщині водій-порушник наїхав на поліцейського, який перевіряв документи.
Президент України Володимир Зеленський разом з європейськими лідерами, після зустрічі “Коаліції охочих” в Києві, поговорили телефоном з лідером США Дональдом Трампом.