Новим прем’єром Словаччини може стати проросійський політик Роберт Фіцо
Джерело: CNN
У Словаччині готуються до виборів нового прем’єр-міністра – вже п’ятого за чотири роки. Оскільки, за даними опитувань, лідирує опозиційна партія проросійського симпатика Роберта Фіцо. Захід з тривогою спостерігає за ситуацією.
Від початку повномасштабної російсько-української війни Словаччина була одним із найвірніших союзників України. Зокрема Словаччина першою надала України ППО та прийняла десятки тисяч вимушених переселенців.
Проте якщо уряд очолить Роберт Фіцо, все може змінитися. політик не приховує своїх симпатій щодо Кремля, звинувачуючи “фашистів та нацистів” з України у тому, що вони “спровокували” президента РФ Володимира Путіна розпочати повномасштабне вторгнення.
Фіцо закликав словацький уряд припинити надавати озброєння Україні і наголосив, що якби прем’єр-міністром був він, то “не надіслав би ще одну партію боєприпасів”. Окрім цього Фіцо проти членства України у НАТО.
Григорій Месежніков, політичний аналітик і президент Інституту громадських справ, словацького аналітичного центру, сказав, що, як і багато інших симпатиків Росії, Фіцо розглядає свою підтримку РФ як “мирну” ініціативу.
Роберто Фіцо вже очолював словацький уряд двічі: з 2006 по 2010 роки та з 2012 по 2018 роки.
У березні 2018 року він був змушений піти у відставку після тижня масових протестів, викликаних вбивством журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. Куцяк повідомив про корупцію серед еліти країни, включаючи людей, безпосередньо пов’язаних з Фіцо та його партією SMER.
На виборах у 2020 році SMER набрала мало голосів. Більшість словаків проголосували за правоцентристську партію “Звичайні люди та незалежні особистості” (OLaNO). Партію вважали ковтком свіжого повітря, проте з часом вона розчарувала багатьох своїх виборців.
Внутрішня боротьба між урядом і кілька гучних корупційних скандалів послабили довіру людей до державних установ і створили сприятливий ґрунт для пропагандистських і дезінформаційних кампаній.
Минулого місяця словацька поліція звинуватила начальника розвідки країни та кількох інших високопосадовців служби безпеки у змові з метою зловживання владою. Фіцо, який є близьким до деяких із залучених у скандал, описав ситуацію як “поліцейський переворот”.
Згідно з опитуванням GlobSec, братиславського аналітичного центру безпеки, лише 40% словаків вважають Росію відповідальною за війну в Україні, що є найнижчим показником серед восьми країн Центральної та Східної Європи та Балтії, на яких зосереджувався GlobSec. У Чехії, яка раніше була однією державою зі Словаччиною, 71% людей звинувачують у війні Росію.
Те саме дослідження показало, що 50% словаків сприймають Сполучені Штати — довгострокового союзника країни — як загрозу безпеці.
Домініка Гайду, політичний директор Центру демократії та стійкості GlobSec, сказала, що Словаччина є винятково вразливою для російської пропаганди.
За її словами, проросійська пропаганда має резонанс також тому, що значна частина населення завжди була дуже проросійською, і навіть зараз близько чверті людей сприймають президента Росії Володимира Путіна позитивно.
Словаччина має складні відносини з Угорщиною, яка протягом століть була частиною Австро-Угорської імперії. Угорці є найбільшою меншиною в Словаччині, і багато угорців досі сприймають Тріанонський договір 1920 року, який перевизначив національні кордони після Першої світової війни, як несправедливість щодо своєї країни. Це призвело до націоналістичної риторики по обидва боки кордону.
Месежніков сказав, що Фіцо та його союзники використовують зростаючу втому та гнів серед словацьких виборців через однозначну підтримку урядом України.
Рішення Словаччини надіслати протиповітряну оборону лише через кілька тижнів після початку вторгнення супроводжувалося поставкою бронетехніки, гелікоптерів, гаубиць та іншого обладнання. Він також прийняв понад 100 000 українських біженців — помітне число для країни з населенням лише 5,4 мільйона.
Однак Месежніков сказав, що велика група словаків не погоджується з таким підходом — і що SMER і Republika поспішно почали до них залицятися.
“Інший їхній аргумент, окрім мирного, полягає в тому, що ми не повинні допомагати Україні, бо це коштом словаків. Мовляв, це надто дорого і треба хвилюватися тільки за себе”, – сказав Месежніков.
- 14 вересня Міністерство закордонних справ Словаччини повідомило про видворення російського дипломата.
- Уряд Словаччини надав Україні 200 тисяч євро на будівництво водогону у Дніпропетровській області. Відповідну угоду про благодійну допомогу країна підписала із Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України.
- У вівторок, 1 серпня, Словаччина передала Україні дві одиниці самохідних артилерійських установок Zuzana 2.
Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.
Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.
У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 23 грудня. З початку доби відбулося 235 бойових зіткнень, противник завдав 12 авіаційних ударів із застосуванням 37 КАБ, понад 490 ударів дронами-камікадзе та здійснив більш як три тисячі обстрілів позицій наших військ і населених пунктів із використанням різних типів озброєння.
Результат дослідження уламків балістичної ракети середньої дальності “Орешник”, якою РФ вдарила по Дніпру 21 листопада, засвідчив, що російський президент Володимир Путін вкотре заявив неправдиву інформацію щодо “найновішого озброєння”.
Німеччина надала Україні новий великий пакет озброєнь, значно посиливши українську ППО.