Деякі морські птахи здатні виробляти імунітет до пташиного грипу – дослідження

Джерело: Independent

Результати дослідження, проведеного на невеликій вибірці північних олуш і баклана, показали, що в деяких морських птахів спостерігаються ознаки розвитку імунітету до пташиного грипу.

Зокрема вченим вдалося виявити специфічний імунітет до штаму вірусу H5N1, що свідчить про вплив і одужання у частини особин.

Як розповіли у виданні, великий дослідницький Консорціум під назвою FluMap, очолюваний командою Агентства з охорони здоров’я тварин і рослин (APHA), створив лабораторні інструменти, здатні аналізувати імунну відповідь у птахів, які впродовж життя піддавалися впливу вірусів пташиного грипу.

За словами науковців, віруси пташиного грипу схильні до змін, і тому рівень антитіл, найімовірніше, з часом знизиться, і немає гарантій, що потомство в наступному році матиме імунітет. Проте експерти сподіваються дослідити вплив антитіл на інфекцію, щоб краще передбачити появу нових вірусів із різними комбінаціями білків у майбутньому.

Головна ветеринарна лікарка Великої Британії Крістін Міддлмісс зауважила, що вірус являє собою глобальну загрозу, яка надає “дійсно істотний і руйнівний вплив” як на диких, так і на “домашніх” птахів.

“У нас все ще спостерігається глобальна проблема з пташиним грипом, особливо зі штамом H5N1. У нас вже дві зими з вірусом H5N1 і значна кількість спалахів. Існує реальна стурбованість з приводу того, що ця осінь і зима означатимуть для наших домашніх птахів, а також побоювання з приводу впливу на диких птахів. У нас високий рівень ризику зараження диких птахів, але низький ризик зараження домашніх. Це не означає, що цього не станеться, і ми продовжуємо закликати всіх птахівників пам’ятати про запобіжні заходи в сфері біобезпеки”, – попередила вона.

При цьому Міддлмісс додала, що однією з найбільших проблем напередодні зими будуть перелітні птахи, що повертаються з-за кордону. Утім, вона запевнила, що вчені будуть “уважно стежити”, щоб побачити, що вони приносять з собою.

Зазначено, що з кінця жовтня 2021 року по всій Великій Британії було підтверджено понад 337 випадків пташиного грипу у сільськогосподарської птиці. Спалахи пташиного грипу мали руйнівний вплив на морських птахів. Зокрема минулого року на островах Фарн, біля узбережжя Нортумберленда, загинуло понад 6000 особин.

Хоча Міддлмісс зазначила, що науковці поки не спостерігають такого ж рівня випадків захворювання, як минулого року, “ми все ще піддаємося високому ризику зараження”.

Своєю чергою, професор Ян Браун, керівник відділу вірусології APHA, наголосив, що пильність “абсолютно важлива”, оскільки осінь, і зокрема жовтень, – це “вікно високої невизначеності”.

Коментуючи проведені дослідження Браун розповів, що вони включали збір зразків крові приблизно з 30 північних олуш і 30 бакланів на Бас-року. Там, за даними шотландського Центру морських птахів, у пік сезону проживає близько 150 тисяч олуш, що робить його найбільшою колонією в світі.

“У деяких частинах скелі була дуже висока смертність, що, імовірно, перевищує 50%. Вони перебувають в тісному контакті, тому, коли вони збираються разом, це трохи нагадує перебування всередині пташника на птахофермі. Рівень контакту під час розмноження набагато вищий, ніж коли вони перебувають у морі в пошуках їжі, і через це вірус може досить легко передаватися між особинами. Те, що ми дійсно бачили, – це особини, які точно контактували з птахами, котрі захворіли і померли”, – підкреслив Браун.

Водночас він заявив, що через специфіку з дикими птахами команді довелося створити спеціальні інструменти, які допомогли виявити антитіла до пташиного грипу.

“При взятті проб крові ми встановили, що можемо виявити специфічні антитіла до вірусу H5N1. Робити це – непросте мистецтво, тому що проблема диких птахів протягом їхнього життя полягає в тому, що вони можуть піддатися впливу одного або кількох вірусів грипу, і тоді проаналізувати реакцію непросто. Ми розробили низку інструментів, які вселили в нас велику впевненість у тому, що ми дійсно виявляємо антитіла до вірусу H5N1”, – зауважив професор.

За словами Брауна, близько третини олуш і половини бакланів, у яких взяли зразки, були інфіковані пташиним грипом і одужали.

“Ми змогли показати, що близько 30% птахів, у яких ми взяли зразки, мали антитіла до H5N1, що вказує на те, що вони були інфіковані та одужали. У бакланів ми бачили щось більше, близько 50%”, – пояснив він.

У Закарпатській області у 38 людей виявили гостру кишкову інфекцію внаслідок вживання води з водоспаду Шипіт для пиття і приготування їжі.

Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.

За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.