В ЄС підтримали використання доходів від заморожених активів РФ на користь України

Джерело: Міністерство юстиції України

Європейський Союз схвалив плани передачі прибутків від заморожених російських активів Україні. Юридичні пропозиції Єврокомісія планує висунути в грудні.

Західні санкції заморозили 300 млрд доларів, що належать російському центральному банку. Більшість цих коштів – 180 млрд євро – зберігається в Euroclear – найбільшому у світі депозитарії цінних паперів зі штаб-квартирою в Брюсселі.

Нещодавно Euroclear заявив, що заробив близько 3 млрд євро на заморожених російських активах лише за перші дев’ять місяців цього року порівняно з 347 млн євро за аналогічний період 2022 року, і це зростання зумовлене зростанням процентних ставок.

За словами заступниці міністра юстиції, наші західні партнери розглядають можливість використання активів РФ з метою отримання від них доходів та направлення їх на проєкти відновлення України.

“Отже, очікування такого плану – грудень. Дані активи зберігаються в основному в формі цінних паперів, що мають термін погашення та виплату доходів. Тому, відповідно, цю ліквідність можна використати, і вона може працювати і приносити доходи (windfall revenues). Як заявив сам Euroclear, таких коштів закумульовано уже 3 млрд. Тобто, ми розуміємо що ці доходи суттєво збільшуються і будуть дуже корисними Україні”, – пояснила Ірина Мудра.

За її словами, це не ті кошти, що належать РФ, юридично – це “неочікуваний дохід”, який би не було отримано, якби не санкційні заходи через розпочату Росією війну в Україні.

Також заступниця міністра юстиції наголосила, що українська сторона добиватиметься конфіскації усіх активів РФ, а не лише доходів від них.

“Таку європейську ініціативу, звісно, ми вітаємо, і Україна дуже вдячна за підтримку, проте важливо, щоб подібне рішення не затьмарило нашу головну мету – конфіскацію активів Російської Федерації і передачу їх для виплат компенсацій постраждалим від цієї неспровокованої і несправедливої війни”, – підкреслила Ірина Мудра.

Зазначимо, що уряд уповноважив Міністерство юстиції України займатися питаннями, пов’язаними з конфіскацією російських суверенних активів на користь України та постраждалих.

Також Мін’юст є органом, вповноваженим звертатися до Вищого антикорупційного суду України (ВАКС) щодо застосування санкцій стягнення російських приватних активів у дохід держави.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.