Зміни клімату прискорили підвищення рівня моря – вчені

Джерело: Science Alert

За словами науковців, рівень моря у 2014-2016 роках піднявся на 15 міліметрів, що майже вдвічі більше, ніж прогнозували кліматичні моделі.

Хоча це зростання трохи перевищує довжину нігтя і може здатися несуттєвим, у глобальній перспективі – це страшний стрибок, спричинений особливо екстремальним кліматичним періодом, додали вчені.

Як розповіли у виданні, в 1993-му супутники NASA почали відстежувати підйом рівня моря. З того часу він піднявся на дев’ять сантиметрів.

Спираючись на довгострокові прогнози, дослідники підрахували, що в період з 2014 по 2016 рік рівень моря мав підніматися на чотири міліметри на рік. Утім, рівень моря піднявся на 15 міліметрів у цей період.

Нове дослідження групи океанографів з Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS) пов’язало цей раптовий стрибок із феноменом Ель-Ніньо у Тихому океані. Зокрема він прискорив підвищення рівня моря через зміну характеру опадів та висихання басейну Амазонки.

Як повідомляється, Ель-Ніньо – це одна з фаз Південного коливання, нерівномірної зміни характеру вітру і температури поверхні моря, що коливається взад і вперед у тропічній частині Тихого океану. Зміна пасатів штовхає теплу воду або до західного узбережжя Америки (як це відбувається в Ель-Ніньо), або ж у бік Азії (у Ла-Нінья, протилежну фазу).

При цьому вказано, що два послідовні періоди Ель-Ніньо у 2014-2015 та 2015-2016 роках збіглися з підвищенням рівня моря на 15 міліметрів. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, Ель-Ніньо 2015-2016 років був особливо екстремальним, а 2016 став найспекотнішим в історії спостережень.

“Ці незвичайні явища Ель-Ніньйо вплинули на характер опадів у всьому світі, скоротивши запаси наземної води в басейні Амазонки і, тим самим призвівши до збільшення глобальної середньої маси океану”, – пояснили Вільям Лловел та його колеги у своїй статті.

Під час дослідження фахівці об’єднали дані з кількох супутників та глобального масиву океанських датчиків. Вони також проаналізували зміни температури океану, його маси та кількості води, що зберігається на суші у великих річкових системах, таких як басейн Амазонки. Він займає 35% американського континенту і є величезним водозабірним басейном, що складається з Амазонки та її приток.

Відтак, експертам вдалося встановити, що 80% підйому моря у 2014-2016 роках пов’язано зі збільшенням маси світового океану, оскільки Ель-Ніньо змінив характер опадів. У басейні Амазонки утримувалося менше води, але більше випадало над східною частиною моря і Аргентиною.

Ще одним фактором підвищення рівня моря стало танення льодовиків та інші зміни рівня води на суші. Але саме лише висихання басейну Амазонки сприяло підвищенню рівня океану на п’ять міліметрів.

20% підвищення рівня моря, що залишилися, пов’язані з розширенням океану внаслідок його нагрівання.

Американські медики підтвердили смерть мешканця штату Аризона від легеневої чуми.

У Закарпатській області у 38 людей виявили гостру кишкову інфекцію внаслідок вживання води з водоспаду Шипіт для пиття і приготування їжі.

Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.