Яка загальна картина ховається за двома великими війнами
Джерело: New York Times
Відступіть, і ви точно побачите, що сьогодні є центром геополітики: Україна намагається приєднатися до Заходу. Ізраїль намагається стати частиною нового Близького Сходу. А Росія та Іран об’єдналися, щоб спробувати зупинити обидві ці країни.
На жаль, новий спікер Палати представників Майк Джонсон або надто недосвідчений, або надто заідеологізований (або і те, і інше), щоб бачити це (або хвилюватися щодо цього). Він просуває бюджет, який допоміг би Ізраїлю краще захищатися, але позбавив би Україну необхідної економічної та військової допомоги США для відбиття російського вторгнення.
І навіть 14,3 мільярда доларів, які адміністрація хоче надіслати Ізраїлю, він обумовив згодою президента Байдена надати таку ж суму з коштів, доданих Службі внутрішніх доходів, щоб вона могла краще збирати податки з шахраїв. (Увага, ізраїльське лобі: не погоджуйтеся з цією грою. Наступного разу допомога Ізраїлю буде прив’язана до екстремальних позицій республіканців в Палаті представників щодо абортів чи зброї.)
Слава богу, Джонсон не був спікером під час Другої світової війни; він і його короткозорі послідовники могли б наполягати на фінансуванні війни проти німців у Європі, але не проти японців у Тихому океані. Або вони погодилися б на допомогу союзникам ленд-лізом лише в тому випадку, якщо президент Франклін Рузвельт ліквідує Службу внутрішніх доходів. Більше зброї, більше масла, відсутність податків і два фронти.
Якщо це звучить, як щось абсолютно непослідовне і таке, що підриває американське глобальне лідерство, яке сформувало світ, у якому ми процвітали протягом останнього століття, так це тому, що воно так і є. І якщо здається, що лідери республіканців в Палаті представників – не дуже розумні люди у великі часи, то це тому, що вони такими і є. Вони безсоромні, ганебні та небезпечні.
Зараз дійсно вирішальний момент, подібний до 1945 чи 1989 р.
Якщо Україні вдасться вирватися з рук Росії та врешті-решт приєднатися до НАТО та Європейського Союзу – з її грізною армією, експортом сільськогосподарської продукції та технологічними можливостями – це стане гігантським поштовхом для цілісної та вільної Європи. І якщо Ізраїль вдасться повернути до столу переговорів, щоб прокласти шлях до нормалізації відносин між єврейською державою та Саудівською Аравією, це стане величезним поштовхом для нового, більш плюралістичного Близького Сходу, побудованого навколо палестинців, інших арабів та ізраїльтян, зосереджених на зміцненні руху своїх народів до майбутнього, а не на опорі один одному та Заходу.
Якщо ці тектонічні зрушення відбудуться, світ матиме набагато більше шансів впоратися з іншими глобальними проблемами, такими як зміна клімату, ніж якщо ці зрушення будуть зупинені.
Не потрібно говорити арабською, івритом, перською, російською чи українською, щоб зрозуміти, що підтримуваний Іраном ХАМАС розпочав війну, щоб завадити нормалізації відносин між Саудівською Аравією та Ізраїлем і запобігти ізоляції Тегерана, і що Володимир Путін розпочав свою війну, щоб не дати Україні можливості стати частиною цілісної та вільної Європи та запобігти ізоляції Москви.
Росія під керівництвом Путіна та Іран під керівництвом свого верховного лідера аятоли Алі Хаменеї мають багато спільного, стверджує російський експерт Леон Арон, автор книги “Осідлавши тигра: Росія Володимира Путіна та використання війни”.
Обидва лідери не можуть нічого запропонувати своєму народу, окрім квазірелігійних війн, які дозволяють їм залишатися при владі, тримаючи свої країни або у стані війни, або готовими до війни, – сказав він мені.
І обидва лідери атакують інші країни, чиї прагнення є антитезою токсичних режимів Росії та Ірану.
Україна доводить, що може існувати слов’янська, православна країна, етнічно дуже близька до Росії – але вільна, демократична та процвітаюча, із західною політичною та економічною орієнтацією, яка не потребує стану війни із Заходом та бути поліцейською державою, як Білорусь, або військовою диктатурою, як Росія, – говорить Арон.
Тим часом нормалізація відносин між єврейською державою та Саудівською Аравією, батьківщиною ісламу, дуже ймовірно прокладе шлях до нормалізації відносин між Ізраїлем та найбільш густонаселеною мусульманською країною світу, Індонезією, а також Малайзією і, можливо, пізніше навіть Пакистаном. Це доведе, що євреї і мусульмани не приречені вічно перебувати у конфлікті, і вони можуть відродити не завжди гармонійні – але доволі гармонійні – стосунки, які ці спільноти мали протягом більшої частини історії до палестинського конфлікту.
Як я вже сказав, ніщо не могло б більше ізолювати Іран.
І ХАМАС знав, що якби Ізраїль зміг нормалізувати відносини з Саудівською Аравією на умовах, які б задовольнили більш помірковану палестинську владу на Західному березі і принесли б їй значні фінансові переваги та більшу легітимність, модель ХАМАСу була б повністю ізольована. Тож ХАМАС розпочав цю війну, знаючи, що вона принесе смерть не лише багатьом ізраїльтянам, але й багатьом іншим невинним цивільним особам. Огидно. Іран також це знав.
Все це створило величезні можливості для Путіна. Минулого тижня він вітав делегацію ХАМАС у Москві, і він розширює відносини з Іраном; Іран постачає Путіну безпілотники та ракети для знищення українців в обмін на кібертехнології, передову авіацію та, можливо, зенітне обладнання для Тегерана. Це безпрограшний варіант для Путіна. Допомагаючи Ірану розпалити вогонь війни між Ізраїлем і близькосхідними помічниками Ірану, Путін знає, що він змушує США відправляти більше обладнання, ракет Patriot і 155-міліметрових артилерійських снарядів в Ізраїль замість України. І якщо потім цей потік зброї до Києва буде перекрито Джонсоном і Палатою представників, все, що потрібно зробити Путіну, це порахувати дні, поки Дональд Трамп не буде переобраний і Україна стане його власністю. Так він, ймовірно, припускає. Крім того, вся ця нестабільність підвищує ціни на нафту!
У той час як республіканці грають у небезпечні ігри з військовою та економічною допомогою, ось дві речі, про які кажуть американські військові: вони вважають, що ізраїльтяни хочуть захопити лише місто Газа, де знаходиться ядро військової інфраструктури ХАМАС, не займаючи сектор Газа повністю. Але військовий поступ Ізраїлю вже стикається зі звичайним викликом під час бойових дій у місті: ви зупиняєтеся в провулках, а потім викликаєте повітряні сили, щоб знищити ворога та будь-кого іншого поблизу, що призводить до значних жертв серед цивільного населення. США не можуть надалі ігнорувати або захищати цю стратегію, кажуть офіційні особи США.
По-друге, США все ще бачать гігантську прогалину в діях Ізраїлю: хто керуватиме Газою, якщо і коли ХАМАС буде вигнано? Єдина вірогідна можливість – палестинська влада в Рамаллі, на Західному березі. Але єдиний спосіб, у який палестинські лідери візьмуть на себе цю роль, – це якщо Ізраїль сприйматиме рішення про створення двох держав. Проте нинішній уряд Біньяміна Нетаньяху прагне анексувати Західний берег.
Жорстока правда полягає в наступному: Ізраїль не може вийти з Гази та мати підтримку Заходу без надійного палестинського партнера, який би там керував, а Україна не отримає підтримки Заходу, якщо не досягне значних успіхів проти армії Путіна цієї зими або вирішить, що це неможливо, і погодиться на якісь брудні домовленості. Тобто на якийсь територіальний компроміс з Путіним в обмін на гарантії безпеки НАТО і шлях до Євросоюзу. Жоден із західних лідерів не готовий сказати це вголос Києву, але всі це знають: Захід не буде підтримувати Україну у разі нескінченної війни на виснаження.
Тому сьогодні Америка повинна допомогти Ізраїлю та Україні зупинити вісь Росія-Іран. Але наступного дня після закінчення війни Ізраїлю та Україні доведеться зіткнутися з дуже важким вибором. Ми можемо виписати великі чеки обом країнам сьогодні, але це не будуть відкриті чеки. Кожен матиме термін придатності та вимагатиме дуже болісних політичних рішень дуже скоро – як і має бути.
- 9 жовтня Парламентська асамблея НАТО надіслала рішуче послання, закликаючи уряди країн Альянсу “стояти поруч з Україною до досягнення перемоги”, як чітко зазначено в одній з резолюцій.
- 4 жовтня НАТО підтвердило свою довгострокову підтримку Києву після засідання нової ради оборони між військовим альянсом та Україною.
- 28 вересня президент України Володимир Зеленський провів зустріч із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, який прибув до України з робочим візитом.
- Єнс Столтенберг заявив у четвер, 28 вересня, що українські війська “поступово завойовують позиції” у контрнаступі проти армії РФ.
- Аналіз геополітичної ситуації в Європі показав, що через провал бліцкригу в Україні Кремль вирішив змінити тактику і тепер робить ставку на “послаблення і розвал” НАТО.
- Прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас закликала країни-члени НАТО суттєво збільшити витрати на оборону за прикладом країн Балтії.
Американські інвестиційні фонди отримали контроль над зерновим терміналом “Олімпекс” у порту Одеси.
Ворожий безпілотник “Shahed” влучив в навчальний заклад у Сумській громаді, є поранені.
Уранці 14 липня спецпредставник США з питань Росії та України Кіт Келлог прибув до Києва.
Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати передадуть Україні ракети до комплексів ППО Partiot для захисту від російських атак.
Триває 1237-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.