Запорізьку АЕС переводять у стан «холодної зупинки» — глава МАГАТЕ
Джерело: пресслужба МАГАТЕ
21 листопада МАГАТЕ звітувало щодо ситуації на тимчасово захопленій російськими військами Запорізькій АЕС. Глава агентства Рафаель Гроссі повідомив, що на ЗАЕС вивели енергоблок №5 зі стану “гарячої зупинки”.
Зазначається, що рішення прийняли, аби визначити причину виявлення бору в контурі охолодження.
Натомість блок №4 залишиться в режимі гарячої зупинки. На цей час немає планів виведення другого блоку на гарячу зупинку замість п’ятого.
Експертам МАГАТЕ повідомили, що концентрація бору в ураженому контурі охолодження залишається нижчою за межі, дозволені його технічними характеристиками. Крім того, не було виявлено радіоактивності у вторинному контурі охолодження. Борована вода використовується в первинному теплоносії для підтримки ядерної безпеки.
Також експерти МАГАТЕ на місці продовжують збирати інформацію, щоб зрозуміти причину події, яка сталася минулого тижня, у результаті якої блок №6 покладався на дизельний генератор протягом 90 хвилин.
Зауважимо, 19 листопада на Запорізькій АЕС стався витік борованої води з теплоносія першого контуру п’ятого енергоблоку.
Нагадаємо, що понад рік тому, 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії. Початок роботі місії дав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який тоді ж відвідав ЗАЕС.
Відтак, постійна місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС стала першою з експертних місій Агентства на українських АЕС. Згодом Україна звернулася до МАГАТЕ з пропозицією розширити роботу місій на всі українські АЕС, адже через обстріли РФ склалася загрозлива ситуація для функціонування української атомної генерації.
Зокрема, у листопаді після масштабного обстрілу одночасно всі українські АЕС були знеструмлені та перейшли на аварійне живлення дизель-генераторами. У січні 2023 року для здійснення безперервного контролю і моніторингу ядерної та радіаційної безпеки члени місії прибули на майданчики Південноукраїнської, Рівненської, Хмельницької, а також Чорнобильської АЕС.
- Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) переводить другий реактор на гарячу зупинку.
- 4 листопада на Запорізькій атомній електростанції відбулась чергова ротація експертів постійної моніторингової місії Міжнародного агентства з атомної енергії.
- Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) переводить другий реактор на гарячу зупинку.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що представництво України в Раді керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) може прискорити деокупацію Запорізької АЕС.
- Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна увійшла до складу Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на 2023–2025 роки.
Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.