Листи на бересті внесуть до списку документальної спадщини ЮНЕСКО «Пам’ять світу»

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України

Національна комісія Естонської Республіки у справах ЮНЕСКО подала спільну заявку до ЮНЕСКО від імені інституцій пам’яті Естонії, Латвії, Литви, Польщі та України щодо номінування листів на бересті, надісланих з Сибіру в 1940 – 1965 роках, до Списку документальної спадщини ЮНЕСКО “Пам’ять світу”.

Загалом до списку планують включити 148 документів 1940 – 1965 років, що зберігаються в 31 інституції пам’яті. Серед документів є листи на бересті, надіслані з Сибіру, та інші особисті матеріали, створені політв’язнями та депортованими.

Список ЮНЕСКО “Пам’ять світу” охоплює документальну спадщину світового значення. Перелік – найбільш знана частина ширшої програми “Пам’ять світу”. Вона зосереджена на стимулюванні співпраці між інституціями пам’яті, аби зберегти та залишити доступними документальну спадщину. Список містить 558 найменувань.

Зокрема, Список ЮНЕСКО “Пам’ять світу” містить п’ять елементів, пов’язаних з Україною: 

  • Документальна спадщина “Колекція єврейського музичного фольклору (1912 – 1947)”, подана Україною та внесена до Списку у 2005 році;
  • “Архіви Радзивіллів та Несвижська бібліотечна колекція”, подані спільно з Фінляндією, Литвою, Польщею, РФ та Білоруссю у 2008 році, та внесені до Списку у 2009 році;
  • “Акт Люблінської унії”, поданий Україною спільно з Польщею, Литвою, Білоруссю і Латвією у 2016 році, та внесений до Списку у 2017 році;
  • “Документальна спадщина, пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС”, подана Україною у 2016 році, та внесена до Списку у 2017 році;
  • “Документальна спадщина Бабиного Яру”, внесена до Списку у 2023 році.

 

Орест Березовський, відомий як митрополит Онуфрій з УПЦ (МП), втратив громадянство України – відповідний указ підписав Президент Володимир Зеленський. Підставою для такого рішення стали дані Служби безпеки України.

У Каталонії, на північному сході Іспанії, поліція розслідує загибель двох чоловіків під час масштабної лісової пожежі поблизу міста Коско в провінції Ллейда. Їхні тіла виявили пожежники у вівторок під час гасіння вогню.

Міністерство оборони України запросило телефонну розмову з американськими партнерами для уточнення деталей оборонних постачань на тлі повідомлень про їхнє призупинення.

Українська сторона, дотримуючись гуманітарних принципів та домовленостей щодо репатріації, передала росіянам тіла двох загиблих, на яких були виявлені жетони Збройних сил Російської Федерації.

Народний депутат від фракції “Європейська Солідарність” Володимир Ар’єв прокоментував рішення Білого Дому призупинити постачання Україні ракет-перехоплювачів для систем ППО Patriot, снарядів для гаубиць, ракет Hellfire та інших боєприпасів.