Нацбанк презентував набір пам’ятних монет «Щедрик – колядка дзвонів»

Джерело: пресслужба Нацбанку
Голова Національного банку України Андрій Пишний спільно із заступником голови Місії США в Україні Робертом Нідемом презентували набір пам’ятних монет “Щедрик – колядка дзвонів”.
“Уперше в українській нумізматиці ми обрали для монети форму дзвоника. Адже саме мелодія “Щедрика” нагадує передзвін, а американська версія цієї всесвітньовідомої пісні зветься “Колядка дзвонів”. Синергія та єднання двох культур – української та американської – сприяли створенню композиції, яка тепер є символом Різдва в усьому світі”, – розповів Пишний.
За словами Нідема, ця монета відображає визначальний момент музичного обміну та прославляє унікальну культурну спадщину України.
“Це чудове свідчення глибокого та міцного зв’язку між нашими двома країнами, а також стійкості та сили України”, – зазначив представник Місії США.
Набір із трьох срібних пам’ятних монет “Щедрик – колядка дзвонів” продовжує серію “Українська спадщина” та присвячений одному з національних музичних символів України – всесвітньовідомій колядці “Щедрик” в обробці композитора Миколи Леонтовича.
Кожна з монет, що входять до набору, виконана у формі дзвоника, має номінал 10 гривень та виготовлена зі срібла 999 проби, маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г (кожна).

Фото: Нацбанк
На аверсі центральної монети набору зображено вертеп з різдвяною зіркою – культурний феномен, що зберігає глибокі історичні українські традиції. На аверсі двох інших монет розміщені збірні композиції янголів, що символізують чистоту, силу, Божу допомогу, захист та світло свята Різдва, а також рядки з пісні “Щедрик”.
На реверсі центральної монети розміщено стилізовану композицію першого виконання “Щедрика” хором під проводом диригента Олександра Кошиця у 1922 році у Карнеґі-холі, над хором – силует ластівки, яка є головним персонажем пісні. На реверсі двох інших монет зображено стилізовані кольорові прапори України та США, композицію з історичних культових споруд Києва і Нью-Йорка та золотисте мереживне тло з дзвониками, що символізує наповнення простору чарівними звуками мелодії колядки.
Реалізація набору пам’ятних монет здійснюватиметься інтернет-магазином нумізматичної продукції НБУ та банками-дистриб’юторами (АТ АБ “Укргазбанк”, АТ “АБ “Радабанк”, АТ “Таскомбанк”, АТ КБ “ПриватБанк”) у 2024 році.
Тираж набору – до 5 000 штук.
- НБУ випустив нову 5-гривнему монету під назвою “Рік Дракона”. Її присвячено українським захисникам та захисницям.
У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський назвав свою останню телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом “найкращою розмовою за весь цей час”.
Під час війни між Ізраїлем та Іраном увага світу була прикута до іранської ядерної програми. Водночас майже поза увагою залишається інша важлива геополітична боротьба — за міжнародну торгівлю ядерними технологіями та збагаченим ураном. Хоч ця сфера менш вибухонебезпечна, ставки тут теж дуже високі.
Співробітники Служби безпеки України та Національної поліції затримали агента російських спецслужб, який зранку 5 липня вчинив теракт в Одесі.