Експерти МАГАТЕ не змогли отримати доступ до всіх реакторних залів ЗАЕС
Джерело: пресслужба МАГАТЕ
3 січня глава МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив, що експерти агентства не отримали доступ для перевірки реакторних залів трьох енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької АЕС.
П’ять із шести реакторів ЗАЕС залишаються в режимі холодної зупинки, тоді як енергоблок №4 перебуває в режимі гарячої зупинки для виробництва пари та тепла, зокрема для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції.
Однак, зауважується, що експерти МАГАТЕ все ще не можуть отримати доступ до всіх частин майданчика, і протягом минулих двох тижнів їм не дозволяли отримати доступ до реакторних залів енергоблоків №1, 2 та 6. Наголошується, що це перший випадок, коли експертам не надали доступ до реакторного залу енергоблока, який перебував на холодній зупинці. Там знаходиться активна зона реактора і відпрацьоване паливо.
У пресслужбі акцентували, що команда й надалі запитуватиме цей доступ.
Крім того, протягом минулого тижня продовжується обмеження доступу до деяких частин турбінних залів ЗАЕС, зокрема до зон 3, 4 та 6 енергоблоків. Крім того, експерти все ще очікують на запланований раніше доступ до дахів реакторів, який не відбувся через “міркування безпеки”.
Також під час обстеження приміщень системи безпеки енергоблока №6 22 грудня експерти МАГАТЕ спостерігали відкладення борної кислоти на клапанах, помпі та на підлозі кількох приміщень захисної оболонки. Завод поінформував команду, що джерелом витоку є один із резервуарів для зберігання борної кислоти, і що, враховуючи невеликий обсяг витоку, його не планується негайно усунути, а в межах планового технічного обслуговування ураженої системи.
Однак, зауважується, що така подія потребує належної та своєчасної уваги, розслідування та відповіді з боку оператора, щоб запобігти подальшим та потенційно більш серйозним наслідкам для безпеки.
Як повідомлялося раніше, команда МАГАТЕ продовжує запитувати у станції графік технічного обслуговування на 2024 рік, який поки не надано.
- 5 грудня 2023 року відбулася чергова ротація персоналу постійної моніторингової місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій російськими військами Запорізькій АЕС.
- 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що представництво України в Раді керуючих МАГАТЕ може прискорити деокупацію Запорізької АЕС.
- Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна увійшла до складу Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на 2023–2025 роки.
- 19 листопада на Запорізькій АЕС стався витік борованої води з теплоносія першого контуру п’ятого енергоблока.
Париж офіційно надав Україні дозвіл на удари по російській території за допомогою французьких ракет великої дальності.
У місті Бровари Київської області стався вибух у квартирі.
З перших днів повномасштабного вторгнення тоді ще полк “Азов” – заступив на оборону міста Маріуполя….
Служба зовнішньої розвідки України оприлюднила низку документів, які показують, як у 1980-х роках КДБ УРСР активно відстежував діяльність українських емігрантських організацій, які намагалися привернути увагу світу до Голодомору 1932–1933 років. Радянська влада намагалася будь-якими способами зупинити ці акції, звинувачуючи українців у “антирадянській істерії”.
У четверту суботу листопада Україна об’єднується в скорботі, вшановуючи пам’ять жертв Голодоморів — однієї з…